Mint azt bizonyára tudjátok, idén érkezik a Hitman reboot. Vagyis másodszorra is megpróbálják filmre adaptálni a zseniális bérgyilkos "szimulátort". Én természetesen drukkolok, hogy sikerüljön a film, bár megítélésem szerint az előző verzióban is több volt a jó jelenet, mint a rossz. Ezért úgy gondoltam a hátralévő két hónapban végigvenném a játékokat is, nyitánynak pedig jöjjön a film 2007-ből.
A filmből egy rövid részletet láttam valamelyik Saturnban - akkor még létezett. Épp ezt adta az egyik LCD tévé - akkor még nem a LED volt a menő - és ott ragadtam a hoteles résznél. Az egy teljesen jó akciójelenet és akkor döntöttem el, hogy adok egy esélyt a Hitmannek, mert addig mindenhonnét azt hallottam mennyire retek rossz. Volt egy dán csapat - illetve még mindig van -, név szerint az IO Interactive és 2000-re összeütött egy játékot amiben egy ismeretlen, klónozott, hidegvérű bérgyilkossal játszhattunk. Ez volt a Hitman - Codename 47. A játék olyan jól sikeredett hogy 2002, 2004, és 2006-ban három újabb követte. Szerény véleményem hogy a második lett az etalon.
2007-ben pedig filmet készítettek vele, de meglehetősen sokat vajúdtak az előkészületekkel. Először is már 2003 óta fennállt a filmé válás eshetősége, s úgy volt Vin Diesel lesz a Hitman, akinek ekkor már a Chronicles of Riddick óta egyetlen normális megjelenés nem adódott. Azonban ő 2006-ban kiszállt, s végül mint executive producer - értsd, csak adta a jól csengő nevét - tevékenykedett a moziban. Ekkor rövid ideig úgy tűnt Jason Statham lesz az utódja, akinek tulajdonképpen ugyanazt kellett volna játszania, mint az egyik Szállító részben. Őt azonban nem érdekelte a történet, és ekkor merült fel Timothy Olyphant neve, egy majdhogynem noname színészé, - aki mindezek dacára a Die Hard 4 főgonoszát is alakította ugyanezen évben - és minden rajongó ásni kezdte a sírt a még el sem készülő filmnek.
A filmben Olyphanton kívül csupa névtelen színész kapott szerepet, az már egyenesen csodaszámba ment, hogy Olga Kurylenko is játszik benne, - de persze csak azért, mert később a sajtó hangos volt tőle, hogy ő lesz az új James Bond lány, azonban ekkor még csak egy feltörekvő ukrán szépség volt. Kurylenko szinte mindenét megvillantotta a filmben, amivel kiérdemelte, hogy a Max Payne-ben darabokra tépjék, Daniel Craig pedig ne döntse meg a Quantum of Solaceban, ami azt hiszem egyedülálló a Bond filmek történetében. A baba később a Centurionban és a Feledés című filmekben is megpillanthattuk, de azt hiszem mára kijelenthetjük, karrierje nem indult be.
Második nézésnél felfigyeltem Paul Bandey karizmatikus hangjára - ugyanis ekkor eredeti nyelven néztem - aki ugyan csak pár jelenetet játszik a film vége felé, de mégis üdítőleg hatott jelenléte. Ő adta a hangját az Orákulumnak a Fahrenheitben és még megannyi jó játékban. A rendező Xavier Gens lett, egy operatőr, aki ugyan csinált már pár filmet, de sokkal aggasztóbb volt az a tény, hogy az utolsó vízhordó fiú jobban beszélte az angolt, tekintve, hogy Gens franciahonból jött. A színészek legtöbbször kézjelekkel kommunikáltak egymással annyi helyről rángatták őket Bulgáriába, ahol felvették az orosz, afrikai, török és kelet-európai helyszíneket.
A költségvetés egy ilyen produkcióhoz képest röhejesen kevés, mindössze 24 millió dollárra rúgott, és alig három hónap alatt el kellett készülni a filmmel. Ennek ellenére a 2007. októberi bemutatót végül áttették novemberre mert pár jelenetet újra kellett forgatni. A rendezőt ráadásul a vágásnál ki is rúgták a producerek, mert természetesen a Hitmant PG-13-ra akarták felterjeszteni, de ebbe Gens nem ment bele azzal érvelvén, hogy ez a film végtére is egy bérgyilkosról szól. A vágást végül Nicholas de Toth végezte, neki lehet köszönni a mozis verziót.
Gens egyébiránt szimpatikus pofa, körülbelül 150 centi az ürge, és a forgatáson leginkább annyit mondott, hogy yes, no, ok. A legtöbb jelenetet az Ed Woodi hagyományoknak megfelelően egyszer vette fel, a párbeszédek többségét Olyphant és Kurylenko improvizálta és amíg az operatőrök koordinálták helyette a filmet, ő hátul viccelődött a kollégákkal. Na most mindezen körülmények hatására a Hitman mégis az egyik legtűrhetőbb játékadaptáció lett, sőt a Prince of Persiáig talán a legjobb volt.
Hogy lehetséges ez? Mert a rendező minden hibája ellenére, ISMERTE A JÁTÉKOT. Valamint szívből rendezett, ami egy nem lebecsülendő dolog. Kezdjük a jó dolgokkal. A 47-es ügynök karaktere egy az egyben olyan lett, mintha a játékból lépett volna ki. Fekete öltöny, fehér ing, vörös nyakkendő, kopasz fej, vonalkód a tarkón. Olyphantnak még a nézése is Hitmanes, a film érdemei elsősorban neki köszönhetők. Ha ő nem ennyire meggyőző - tekintve, hogy a film 90%-ban őt látjuk - akkor ezt a filmet semmilyen szeretet nem mentette volna meg.
Bizonyos jelenetekben még a kameraállás is ugyanolyan mint amit az IoI alkalmaz a játékokban. Hasonló a 47-es gyilkolási módszere; általában hangtompítóval dolgozik, vagy injekcióstűvel, netalán távcsöves puskával. Egyedül a zongorahúrt hiányoltam, ami emberünk védjegye - nem mutatja ki fémdetektor!!! A trükkök amiket láthatunk szintén Hitmanes jegyek, hiszen a játékokban meg lehet oldani egy-egy pályát úgy is, hogy egyetlen lövést sem adtunk le. Ilyen a mérgezés, vagy kábítás, esetleg bomba plántálás egy élő emberbe. De itt van a 47-es kedvenc fegyvere a Silverballer, az Ügynökség jele, az eligazítás, ahogy felveszi a küldetéseket, a high-tech kütyük, minden a helyén az utolsó szegig. Ilyen mértékben egyetlen játékadaptáció sem hasonlított az eredeti műre. Csillagos ötös e téren a film.
Másrészt Gens volt annyira szemfüles, hogy lépten-nyomon utalásokkal találkozhatunk a filmben. Az olyan jelenetek, mint amikor a szállodában menekül a 47-es és két gyerek épp játszik az ekkor egy éve kijött Blood Money-val, vagy amikor ül egy épület tetején, mint a játék plakátján, és a film végén a gumikacsa a fürdőkádban mind-mind jópofa kikacsintások, amivel a legtöbb adaptáció nem tud mit kezdeni vagy egész egyszerűen nem törődik. Persze ehhez az is kell, hogy az ember ismerje a játékokat.
A készítőknek nem kellett más karakterekkel foglalkozni, mivel nincs is. Talán csak Diana, aki a 47-essel tartja a kapcsolatot a megbízásokat adó Ügynökségtől. De őt eléggé szemét módon tíz mondat után kiírták a történetből, ami egyedül azért nem baj, mert nem hívták el a forgatásra az eredeti Diana Burnwood hangját kölcsönző Vivienne McKee-t, aki azért mindenképpen tovább tudta volna emelni a film hangulati faktorát, meg egyébként is elképesztő hangja van a csajnak dacára, hogy ekkor már 58 éves volt! Ráadásul amilyen atmoszférával rendelkeztek az IoI játékai, volt egy iszonyatosan nagy hibájuk. Egyik se rendelkezett igazi történettel. Nyilván érezhették, hogy a játékok simán megállnak a lábukon mindenféle történeti háttér nélkül is, mert nem az adja el. Így a rendezőnek megadatott az a szabadság is, hogy egy közepesen rossz forgatókönyvből dolgozhat, és azzal sem sérti vérig a rajongókat.
A 47-es egy érzéketlen gyilkológép, kívülálló, nem beszél fölöslegesen, nem érintkezik nőkkel - azt sem tudja mihez kezdjen velük - és mindemellett vérprofi. Eltünteti a nyomait, elvegyül a tömegben, és mire észbe kapnál, a célpont már halott is. Emlékeim szerint mindössze egyetlen női célpontot kapott az első három játék során, vagyis elképzelhető, hogy nőket sem öl és célpontjai mind rászolgáltak a halálra. IOI-ék a karakter megalkotásakor - eredetileg az öt leggonoszabb ember génjeiből klónozták - visszanyúltak a Leon, a profihoz, meg a Nikitához és ez meg is látszott az eredményen. Abban a jelenetben amikor megöli az elnök fivérét, egy nőt sem lő le.
A Kurylenkoval kialakított kapcsolata sokakat zavart én azonban úgy voltam vele ennyi bőven belefért, hiszen a 47-esnek nincs sok értelme ha nem gyilkolhat, ugyanakkor szeretne ő is olyan lenni mint bárki más. Meglehet szeretne egyszer felöltözni pulcsiba, mégis különös kényszert érez, hogy szokásain ne változtasson, és amikor bemegy a boltba ismét sötét öltönyt vesz, piros nyakkendővel. A régi csendőr filmekben volt ilyen, bemegyek-kijövök jelenet, nekem nagyon tetszett. Ennél konkrétabb hommageket is elrejtettek a filmben. A metrós jelenet egy John Woo filmből köszön vissza, aminek szintén az a címe, hogy A bérgyilkos, a "mexican stadoff" pedig Woo kézjegye - amikor a két, vagy több ellenfél kölcsönösen sakkban tartja magát a pisztolyaikkal. A másik konkrétum a Mechanikus Narancsra való utalás, az orosz elnök testvérének orgiapartiján az egyik csatlós ugyanúgy álszempillát visel.
A film első fele még aránylag meg is állja helyét a borzalmas mellékszereplői alakítások ellenére is - vannak itt kérem szépen mindenféle sorozatból összeszedett alakok, Lost, A drót, Szökés, Született Feleségek, meg egy csomó buta statiszta. A menekülő 47-es, az ellene forduló Ügynökség, az őt üldöző Interpol ügynök, és a Szent-Pétervári helyszín is remek elem, hiszen a Silent Assassinban is szerepel. Még a többi kopasz klón is elmegy, mármint hogy saját fajtáját küldik a 47-es ellen, - mint anno a 48-as klónok tömeges támadása - az viszont egy égbekiáltó baromság, amit a vagonban levágnak leszámolás címszóval.
Ez a jelenet elsősorban azért vérlázító, mert ezt se Gens forgatta le, a kiskopaszok hiányoztak, és mindössze egyetlen bérgyilkossal küzdött volna a 47-es a sínek között és nem a vagonban, vagy a sínek alatti szűk helyiségben! Ez a rész volt Kurylenko kedvence is, a producerek mégis lecserélték, és sajnos még a DVD-n sem szerepel az eredeti jelenet. Hogy mennyire köcsög a Fox azt jól mutatja, hogy amikor újraforgatták a kérdéses jeleneteket Gens már rég nem ült a rendezői székben, mégis ezt híresztelték, és csak a film bemutatója után mondta el Olyphant az igazságot, addig ugyanis kötötte a titoktartási szerződés. A leggázabb mégis a tudat hogy a bérgyilkosunk állandóan két wakizasival járkál a hátához rögzítve.
A másik fontos eltérés, hogy Gens egy lehetséges második rész miatt nyitva hagyta a 47-es hátterét, de a kopasz klónok már utalnak arra, hogy mi is ő valójában. A producereknek azonban ez sem tetszett és ekkor hozták be az árva gyerek eredetet amiről még külön párbeszédet is létrehoztak, hogy ne lehessen a klónos történetet behozni egy reményteljes második részben sem. A pofátlanság netovábbja hogy ezeket az eredet részeket a Sötét angyal pilotjából vágták össze, ami szintén egy bérgyilkos témával foglalkozó sorozat. A producerek ha vágni kell sokszor élnek ezzel a meglehetősen röhejes megoldással, hogy konzerv alapanyagból dolgoznak, ami abszolút nem oda illik, és nem is ahhoz a projecthez forgatták - lásd még Szárnyas Fejvadász.
A film utolsó húsz perce meglehetősen unalmas, a keretbe zárt beszélgetést se tartottam túl szerencsésnek. A nyitott befejezés azonban nem rossz, és vártam is hogy folytatják majd. Nyolc évnek kellett eltelnie, hogy ismét megpróbálkozzanak a nagy vászonnal, de mint azt tudjuk a 47-es ügynök szerepében nem Olyphant tér vissza.
Az Unrated verzióról -
A DVD-re szerencsére/természetesen már az eredeti, - azaz nem lekiskorúsított - UNRATED verzió került, amely mindössze 63 másodperccel hosszabb mint a mozis verzió!!!! Vagyis ez esetben nem komplett jelenetekről beszélhetünk amik hiányoznak, csupán olyan apróbb vágásokról, amiket kivettek a producerek a jobb besorolás végett. A lövéseknél sokkal több vért láthatunk - ez különösen kényes terület mind a film mind pedig a játékiparban. Alapvetően sokkal több embert láthatunk meghalni a film során, a távoli tartózkodó felvételeket közeliekre cserélték és a hozzáadott extra - valójában a mozis verziónál leredukált - vértől brutálisabb lett az egész. Vagyis bár csomó extra jelenetet nem, de mégis intenzívebb élményt kap, aki ezt a verziót választja.
Összesen huszonhárom változás keletkezett. Többek között hiányzott a film elejéről egy tizenkét másodperces jelenet amiben machetével levágják egy ember karját. Ugyancsak láthatjuk teljes valójában a 47-es mészárlását a liftben húsz másodpercben. Huszonhét másodperccel bővült Nika brutális kínzása. A két testőr kivégzése is véresebb lett. Megkapjuk a prosti combjáról drogot nyaló Udre pillanatát is. Az egyetlen ami nem változott az Dougray Scott karaktere, aki ugyan sokszor cigarettát vesz elő, de sosem gyújtja meg azt.
A dolog szépséghibája, hogy bizony még ebben a percben is volt néhány mondat amihez persze nem hívták vissza a szinkronszínészeket hazánkban, így az a hülye helyzet állt elő, hogy amikor pl. 5 mp-ig valami durva jelenetet láthatunk és közben beszélnek is akkor azt feliratozzák. Ez azért mondjuk ki, gáz.. Hab a tortán, hogy Bandey hat mondatából a középső kettőt másvalaki szinkronizálta.
A DVD kiadásról -
A film tipikus esete a "nem olyan jó film, turbózzuk fel durván extrákkal, és akkor sokan megveszik majd" elgondolásnak. Azért annyira nem kell félteni a filmet, hiszen 95 milliót kaszált, ami nem olyan sok de még így is háromszor annyi mint a belefeccölt energia. Mégis mit vártak egy olyan filmtől, amiben két értelmes színész van a többiről meg ordít hogy a sarki hentes, csak most egyenruhát húzott?
A borítóra én speciel rányomtam volna Kurylenkot, mert nagyon műanyagízű hogy csak Olyphant néz le morcosan ránk. Majd egyszer ha sok időm lesz, összeírom a hülye szlogenek a DVD borítókon postot, de azért az mond valamit, hogy esetünkben a Pesti Esttől idéztek: "Kőkemény akció, és teljes fegyverzet." ami bizony erős csúsztatás. Viszont van belső borító, amit mindig üdvözlök, már csak azért is mert az átlátszó tokokat illik kihasználni.
A kép jó - 2.35:1 arányú - a hang egy fokkal jobb, angol, magyar, és cseh 5.1 valamint egy lengyel 2.0 várakozik a korongon. A szinkron egész tűrhető lett, a lengyel a szokásos - számomra totál érthetetlen - hangalámondásos verzió. A lemez szitázása tetszetős, valamint nem lehet elmenni a tény mellett, hogy ezúttal a régiókódnál, nem csak a 2-es díszeleg - vagyis Európa, Dél-Afrika, Közel-Kelet, Egyiptom, Grönland, Leshoto, Szváziföld és Japán - hanem az ötös is - Oroszország, a FÁK tagállamai, Afrika, India, Mongólia és Észak-Korea - úgyhogy három kontinenst is lefed. Ujjé! A menü kifejezetten csúnya, állóképes és az összesen Olyphant vigyorog. Itt valami lappang a háttérben, hogy Kurylenkot nálunk sehová nem tették fel.
A lemezre felpasszintottak némi nemű extrát is, amiben az a legjobb, hogy mindegyik kapott magyar feliratot. De ahogy az lenni szokott, a lusta fordítók ezt akkor vállalják be ha az összidő kevesebb mint egy óra. Ez most is így van. Kapunk egy huszonöt perces werkszerűséget, de a csúnyábbik fajta, amikor bevágnak egy csomó jelenetet a filmből, és négy-öt emberrel interjúztatnak. Van egy tízperces promo a Blood Moneyról, ahol olyan hévvel reklámozzák a filmet, hogy bizony majdnem elment tőle a kedvem.
A zenéről mindössze öt perc szól. És itt meg is dicsérem a zeneszerzőt amiért felhasználta Jesper Kyd motívumait - eredetileg az ő zenéjét akarták alkalmazni, de a producerek úgy vélték egy film megérdemel???? egy saját zeneszerzőt. Geoff Zanelli szerencsére első osztályú munkát végzett, úgyhogy e téren sincs semmi baj. Ráadásul még az Ave Mariát is betették, ami a Blood Money óta a sorozat nem hivatalos himnusza lett. A korongon ezen kívül található öt percnyi bakiparádé, négy kihagyott jelenet, és egy alternatív befejezés. Megkockáztatom, hogy ezeket mind szépen bepaterolhatták volna a filmbe és akkor talán még teljesebb lenne a filmes élmény.
A legjobb rész viszont egy negyedórás filmecske, ahol egy szaki bemutatja az összes fegyvert amit a filmben használnak. Sőt még lő is velük, hogy lássuk mekkora pusztítást végeznek a való életben. Láthatjuk hogy egy UZI-val nem lehet annyit lövöldözni, mint ahogy azt a filmekben mutatják - öt másodperc és kifogy a tár - vagyis láthatunk kis mítoszrombolást is. Ez szerintem egy unikum, s így a legtöbbet éri az extrák között, hiszen a Hitman játékok mindig is híresek voltak a gyönyörűen modellezett fegyverarzenáljától. Mindez a Blu-ray verzióra is felkerült, szóval ha jó áron találkozol vele, akkor a tökéletes kép, és hang miatt erősen ajánlott ez utóbbi beszerzése.
Zárszóként annyit mondanék, hogy a Hitman korántsem tökéletes alkotás, de ha játékos vagy és szereted a játékokat, rengeteg kellemes élményben lesz részed ebben a másfél órában. Szóval én mindenképpen adnék neki egy esélyt. Ha anno keserű szájízzel jöttél ki a moziból, akkor azért, ha pedig még nem láttam, akkor azért. Most pedig kezdjük el együtt vágni a centit az új film érkezéséig.
Ha tetszett az ismertető, lájkolj minket a Facebook oldalunkon!
Hozzászólások