Jövőhéten, egészen pontosan június 21-én nyitja meg kapuit a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál, rövidebb nevén a KAFF. Idén már 16. alkalommal nézhetjük tágra nyílt szemekkel a hazai és külföldi filmek sokszínű felhozatalát.
Az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón a fesztivál igazgatója, Mikulás Ferenc mesélt a KAFF történetéről, amely szorosan kapcsolódik a Pannónia Stúdió kecskeméti műtermének 1971-es alapításához. Először a magyar alkotók és alkotások látogattak el külföldre, majd 1985-ben megszervezték az első hazai szemlét is. Az 1993-ban fesztivállá bővült eseményen lehetősége van a filmes és televíziós szakmának áttekinteni a hazai és a nemzetközi animációs alkotásokat, meghallgathatnak szakmai előadásokat, de színes programokkal várják a rendezvény szervezői a szakmán kívüli érdeklődőket, családokat is.
Az animáció mellett a KAFF helyet ad más művészeti ágaknak is, mint az idén 150 éves magyar képregény, de kiállítások, szabadtéri vetítések (például Macskafogó, János vitéz, Az ember tragédiája), workshopok, koncertek és a városháza fényfestése is tarkítja majd az eseményt. Valamint idén először KAFFER néven öt művészeti egyetem hallgatóinak saját készítésű alkotásaiból nyílik vásár a Hírös Agóra Kulturális Központban.
Szentmártoni János helyettes államtitkár az alkotó folyamatot varázspálcához hasonlította, amellyel értékeket teremt az alkotó, s amelynek így felelőssége is van. Arról is beszélt, hogy az animáció a mindennapjaink része, mégis ritkán ünnepeljük, ezért is fontos a KAFF, amelyen 32 ország 420 alkotását láthatják a nézők. Közel 60 órányi animáció várja, hogy a vetítővásznon megjelenjen. A tájékoztatón Buzás Sándor, az MTVA kabinetvezetője hozzátette, hogy ahogyan korábban is, az M5 és a Duna csatorna értékközvetítőként kíván bekapcsolódni a fesztivál életébe. Tirts Tamás a Nemzeti Kulturális Alap képviseletében Jankovics Marcellt méltatta, akinek egyik ikonikus rajzfilmfigurája, a Fehérlófia díszíti az intézmény budapesti székházának tűzfalát.
Dr. Kollárik Tamás, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem részéről bejelentette, hogy a magyar animáció történetét feldolgozó könyv, amelynek első kötetét az előző fesztiválon mutatták be, s amely olyan alkotókról mesélt, mint Rufusz Ferenc vagy Jankovics, s velük együtt még vagy húsz kiemelt alkotó, idén második kötettel gazdagodik. Vele együtt egy új tanulmány az animációs fesztiválok történetét dolgozza fel. A könyvek bemutatója – szintén a fesztiválra időzítve – június 22-én 14 órakor lesz a Kecskeméti Katona József Színházban.
A sajtótájékoztatót színesítette a KAFF eddigi összes szignálfilmjének vetítése, amely kellően ráhangolta a jelenlévőket az eseményre. Kíváncsian várjuk az idei programot, ahonnan természetesen tudósítani fogunk a Filmbookon is. Részletes programokért látogassatok el a 2023.kaff.hu oldalra, vagy a fesztivál FB oldalára:
facebook.com/kaff.hu, ahol folyamatosan aktuális híreket posztolnak az esemény szervezői.
A tudósítást készítette: Kasza Magdolna
Ha tetszett a bejegyzés, lájkolj minket a Facebook oldalunkon!
Kövess minket Twitteren is: Follow @Filmbook4