A menekülő ember

2011. június 09. - Santino89

"Ez nem kívánságműsor."

Bár egy Stephen King feldolgozásról beszélünk, valójában ilyen szempontból értékelhetetlen A menekülő ember, ugyanis alig van köze King eredeti könyvéhez. Szerintem King legjobb regényéről van szó, amely egyszerre erőteljes, rövid, drámai, meglepő, ötletes és letehetetlenül izgalmas. Kevés ilyen regényt olvastam életemben, úgyhogy tőlem az hatalmas dicséret, King többi könyve nekem kevésbé tetszett. A regényben egy fordulatos üldözést követhetünk nyomon, melynek során hősünk hatalmas veszteségeket szerez, míg a végén egy olyan fordulatban sikerül bosszút állnia a fejeseken, amit a '80-as évek filmkészítői sose mertek volna bevállalni, 2001 szeptembere óta pedig pláne nem mernének.

Szóval a regényt inkább kiindulási pontként használva létrehozták egy a tipikusan '80-as évekbeli alkotást. Minden klisé a helyén van, pont ott, ahol kell, Shcwarzi a tökéletes isteni hős, erős, okos, érzékeny, beszólogatós, és persze legyőzhetetlen. Olyan szar egysorosai vannak, hogy az valami vérlázító, nagyon erőltetettek és egyáltalán nem viccesek, igazából összesen két jó poént találtam a filmben. A díszletek pedig olyan szinten giccsesek, hogy azt nehéz leírni. Az alapból giccses '80-as évekbeli tévéműsorok világát képzeljétek el, csak sokkal erőteljesebben. Egyszerűen fájdítja a szemet, a szemtelenül fiatal Schwarzenegger citromsárga bőruniformisáról nem is beszélve. Meg az a festett városkép is megér egy misét, érdemes összehasonlítani az 5 évvel korábban készült Szárnyas fejvadász látványvilágával. Aztán az akciójelenetek is borzalmasak, gyengén rendezettek, rosszul vágottak és természetesen naivan banálisak.

Hihetetlenül élveztem a filmet. Nemcsak azért mert végig tudtam mosolyogni a '80-as évek minden egyes kliséjét, hanem úgy egyébként is. Ha a regényt dolgozták volna föl, nem pedig az akkori közönség igényeit, akkor csak megkaptuk volna ugyanazt gyengébb változatban, így pedig egy teljesen más sztorit, amit máshogy is lehet élvezni. Például az Üldözők karakterei elég jól sikerültek, ahogy nagyon ötletesek a gyilkosságok is. Persze, nyilván mindent tudunk előre, ahogy azt is, hogy Schwarzi a végén lelép a jó csajjal, akivel semmi romantika nem történt, vagy bármi utalás kettejük kapcsolatára, de azért az övé lesz. Amiről még nem szóltam az a kőkemény médiakritika, amit a film megmutat. Nem véletlenek a giccses díszletek, hanem a mondanivaló eszközei. Bár kétségtelen, hogy ez csak egy mellékszál, de nagyon erőteljes és a mai napig aktuális. Sőt talán aktuálisabb, mint valaha. A médiát, mint hatalmi ágat mutatja be nekünk, mely összeforrt a kormányzással. Konkrétan kimondják a filmben, hogy azért csinálnak jobbnál jobb műsorokat, hogy a tévék előtt tartsák az embereket, hogy ne menjenek el tüntetni. Ilyen szempontból még optimista is A menekülő ember, hisz JÓ tévéműsorokkal tartják képernyő előtt a nézőket, nem pedig nézhetetlen, lélekölő, agyzsibbasztó szarságokkal, mint ahogy az ma a valóságban történik. Gondolom senkinek sem kell egy példát sem mondanom, nektek is eszetekbe jutott egy rakás. Természetesen a trükkök, a manipuláció és az igazság teljes kifordítását is megmutatják nekünk. Mindenképp érdekes koncepció egy ilyen jellegű, amúgy hihetetlen szórakoztató filmtől , de azért nem szabad elfelejtenünk, hogy manapság a média már sokkal inkább a fogyasztói társadalmat, de méginkább a multicégeket szolgálja ki, semmint uralkodna.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

wmitty · http://utanamsracok.blogspot.com 2012.01.20. 17:29:26

Most valósággal küldetésként élem meg, hogy hozzászólhatok.

Azt hiszem, kevesen tudják, hogy a valóban igen szerény nívójú, ám annál jobban ismert Running Mannek - amelyet a Starsky és Hutch krimisorozat Starskyja rendezett - nem egyszerűen a King-írás az előzménye, alapja.
Merthogy az is már csak utánérzete egy évtizedekkel korábbi filmnek, sőt, egy regénynek, sőt, egy novellának.

Kedvenc íróm Robert Sheckley, ezért tudom ilyen jól.
Sheckley kábé hatvanas évekbeli elbeszélése A kockázat ára címen jelent meg magyarul a néhai Galaktikában.
Ebben minden benne van, ami a lényeg: a média szabad kezet kap a jövő társadalmában, eszelősen agresszív műsorokkal láncolja magához a nézőket, a társadalmi feszültségek levezetésének eszköze, az emberi élethez való jog pedig átruházhatóvá, adhatóvá és elvehetővé válik.

Később regényt is írt az ötletből, ami kevésbé jó, kevésbé tömény, mint a novella.
Olasz moziadaptáció készült belőle (nem emlékszem már, melyikből), azt hiszem, A tizedik áldozat címen. Neves rendezőtől, neves színészekkel, de nem jó.

A nyolcvanas években a francia Iyes Boisset ismét filmre vitte, az eredeti novella szellemében, ezt gyerekként láttam és nagyon tetszett. Richard Lanvin és Michel Piccoli voltak A kockázat főszereplői.
Na, ezt a filmet nagyon szívesen újranézném! De még soha sehol nem láttam nyomát a neten.

field64 (törölt) 2012.01.20. 17:55:27

Nekem tetszett az olasz film, Elio Petri rendezte, Mastroianni és Ursula Andress főszereplésével.

A KOCKÁZAT ÁRA is tetszett Yves Boisset-től, a főszereplő egyébként Gérard, és nem Richard Lanvin.

Ami viszont nem tetszett, az éppen e bejegyzés témája, A MENEKÜLŐ EMBER.

Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2012.01.22. 19:39:31

Meghoztátok a kedvem az olasz verzióhoz!

field64 (törölt) 2012.01.22. 20:26:34

@Santino89:

Nekem megvan DVD-n, de mint általában a ritkaságnak számító DVD-immel lenni szokott, ezen sincs magyar vonatkozás.

Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2012.01.22. 20:30:16

@field64: Köszi szépen, már töltöm le, meglátjuk, hogy boldogulok az angollal :) Nem hiszem, hogy ennek a filmnek olyan bonyolult nyelvezete lenne, mint egy ókori Rómában játszódó politikai sorozatnak ;)

Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2012.05.17. 14:19:06

@field64: @wmitty:
Nos urak, megnéztem a Tizedik áldozatot a minap, és igazából mindkettejük álláspontját teljesen megértem. A falra tudtam volna mászni a Frédi és Béni szerű zenétől, míg a történet teljes komolytalansága, szatirikus mivolta teljesen kiölt bármiféle feszültséget vagy izgalmat a filmből. A történet lezárása pedig valami szörnyűségesen
rossz volt. Mindamellett Ursula Andress hihetetlen gyönyörű volt, Mastroianni pedig nagyon karizmatikus, így végülis elvitték a hátukon a filmet. Meg volt néhány remek poén, és a felépített világ is nagyon tetszett. A legjobb az volt, amikor a képregényeket lefoglalják, a nő meg üvöltözik, hogy "A klasszikusokat ne! Mit fogunk így olvasni?". Akkor poénnak szánhatták, de mára már szomorú valósággá vált :D

wmitty · http://utanamsracok.blogspot.com 2012.07.30. 09:31:36

@field64: köszönöm szépen az (elgépelt) hibák korrigálását, elnézést!
süti beállítások módosítása