"- Nem azt kívánod-e, amit nem ismersz?
- Nem azért lángolsz-e, amit nem kaphatsz meg?"
A rendező, John Boorman eredetileg A Gyűrűk Ura moziváltozatát akarta elkészíteni, de a ’80-as évek elején ez még egy lehetetlen vállalkozásnak tűnt, így hát egy másik fantasy-t forgatott az Arthur mondakörből. Az egész legendát egyetlen filmbe igyekezett belesűríteni, ami nem volt egyszerű feladat, és nem is sikerült hibátlanul. Erre a nagyszabású, epikus történetre kevésnek éreztem a 140 perces játékidőt. Bár akkoriban nagyon nem volt divat 3 órás filmeket készíteni, fene se gondolta volna, hogy húsz évvel később már a 3x3 óra sem lesz probléma a nézőknek.
Az Excaliburra mégsem mondanám, hogy túl gyors lenne a tempója, mert az összes jelenet szépen, aprólékosan felépített, inkább úgy fogalmaznék, hogy túl sűrű és túl tömény a végeredmény. A forgatókönyv a legenda összes fontosabb történetére megpróbál kitérni, miközben folyamatosan tanítani is akar minket egy másik korról, illetve örök emberi kérdésekről, értékekről szólni. A film így nagyon nehezen befogadható, a cselekmény teljesen széttöredezett, gyakran kifejezetten zavaros. Bevallom, nem vagyok az Arthur téma szakértője, de ettől még élvezhetném a filmet, ehelyett rengeteg megválaszolatlan kérdés maradt bennem a cselekménnyel kapcsolatban: például a Szent Kehely keresésének ok-okozati összefüggését sem magyarázzák meg, pedig ez a sztori egyik kulcsmomentuma. Arthur egyszer csak kiadja a parancsot, hogy keressék meg, mert akkor újra felvirágzik a királyság. Ez így rendben, de miért, és ezt ő honnan tudja? A rengeteg metafora és szimbólum rendszerében, mely az egész filmet áthatja, gyakran elveszik a hozzám hasonló, egyszerű átlagnéző, arról nem is beszélve, hogy nem kínál azonosulható karaktereket a mozi, ha mégis együtt érzel valakivel, szinte biztos, hogy perceken belül új történetszál veszi kezdetét.
Viszont kétségtelen, hogy mindezek ellenére tele van nagyszerű, igazán emlékezetes pillanatokkal az Excalibur, melyeket felsorolni is nehéz lenne. A kezdő jelenet a sárkány leheletével, Merlinnel, csatával, vérrel, szexszel és mágiával már rögtön az egész film csúcspontja is egyben. Aztán arról a kissé parodisztikus pillanatról sem lehet elfeledkezni, amikor Arthur elnézést kér, hogy kihúzta a sziklából a kardot, majd visszateszi. De egészen jól kidolgozott Lancelot és Guinevre szerelmi szála, különösen az a jelenet tetszett, amikor Lancelot saját magával harcol az erdőben. A Szent Grál keresésekor bemutatott apokaliptikus világ szintén lenyűgözően brutális, ahogy a csontvázzá aszalódott lovagot látjuk az úttesten, vagy ahogy a hollók kaparják ki az egyik felakasztott harcos szemét. A történet végén, amikor Arthur-ék elindulnak a végső csatába, és kivirágzik körülöttük a mező, az még a maga bájosan naiv giccsessége ellenére is csodálatos jelenet. És akkor ezzel el is érkeztünk a következő nagy problémámhoz az Excaliburral, hogy amikor éppen nem egy sötét, nyomasztó világot ábrázol, mint például a történet kezdetén, vagy az ország hanyatlásakor, akkor valami irdatlanul giccses ez a csillogó-villogó páncélos, kerekasztalos, zöldmezős és helyenként túlzottan is színpadias képi ábrázolás, még úgy is, hogy alapvetően kifejezetten szeretem a ’80-as évek képi világát.
A csatajelenetekkel szintén voltak gondjaim: nincs belőlük ugyan túl sok, és azok is kellően brutálisak és véresek, összességében mégis inkább olyan tévéfilmes hatást keltenek. Jóindulatúan ráfoghatnám, hogy mégiscsak 30 éves moziról beszélünk, mégis mit várhatnék tőle ilyen téren. Ez akár meg is állhatná a helyét, de az alig egy évvel később készült Conan, a barbárban látható harcjelenetek például köröket vernek az Excaliburra, és a mai napig abszolút megállják a helyüket.
A látványvilág, illetve rengeteg karakter és történetszál miatt a színészek kissé elvesznek. Nigel Terry szerintem nem elég karizmatikus Arthur királynak, Nicholas Clay pedig nem elég kemény és jóképű ahhoz, hogy igazán jó Lancelot legyen belőle, de legalább ennyire halovány az egyébként igen fontos szerepet, Guinevre-t alakító Cheri Lunghi is. Velük ellentétben Nicol Williamson igazán emlékezetes és egyedi Merlinként, amit nem csak a színészi játéknak, de a neki írt remek monológoknak is köszönhet. Helen Mirren a Caligula Caesoniája után nem sokkal később egy hasonló, ám annál jóval látványosabb szerepben látható a rendkívül vészjósló és szexi Morgana-ként számomra egyértelműen az ő alakítása jelentette a film csúcspontját. Említést érdemel még Gabriel Byrne a tőle szokatlan, kissé állatias Uther Pendragon megformálásáért, illetve Liam Neeson-t is láthatjuk egy apróbb szerepben.
Az Excalibur remekül mutatja be ahogy a régi, letűnt mágikus korokat felváltja az ember kora, és az egyistenhit. Ezeket leginkább Morgana és Merlin párbeszédeiből tudhatjuk meg, és hozzáadnak a sztorihoz egyfajta melankolikus hangulatot. A zenei aláfestést általában eredeti komolyzenei művek alkotják, különösen emlékezetes a Carmina Burana-ra vágtázó lovagok képsora. Összességében az Excalibur egy olyan mozi, ami szerintem nagyon sok sebből vérzik, és túlságosan tömény minden szinten - akár a látványt, akár a történetet, akár az azon végigvonuló metaforákat, és tanulságokat tekintjük - az egyszeri befogadó számára. Valószínűleg többszöri megnézést kíván, hogy a maga teljességében értékelni lehessen ezt a mozit, de az kétségtelen, hogy egy olyan mérföldkő, amely tele van igazán emlékezetes momentumokkal az elejétől a végéig, nem mellesleg megpróbálja összefoglalni az egész legendát, úgyhogy hibáival együtt is mindenképpen ajánlott a megtekintése.
Két magyar szinkron is készült az Excaliburhoz, én most az 1982-es, eredeti, pannóniás verzióval láttam, ami egészen egyedi élmény volt. A film azóta tartó itthoni sikerében, és elismertségében szerintem hatalmas szerepe lehetett annak, hogy az akkori gyakorlattal ellentétben alig két év késéssel mutatták be az Excaliburt a magyar mozik, egy olyan korban, amelyben A keresztapára 10, a Ben Hurra pedig 20 évet kellett várnunk.
Oldfan 2011.12.20. 16:11:43
Grál: Krisztus vérének tárolója, a feltámadás, megváltás ígéretét hordozza. Arthur feloldozásra vár a vérfertőző kapcsolata után, az országnak is az kell, hiszen "a király és az ország egy". Ez a középkorban teljesen elfogadott megközelítés, miként a "szent kehely" hatalma is közismert volt A nyilvánvalót nem kell(ett) magyarázni....:)
Egy véres belháborúkat vívó, központi uralom nélküli, szenvedő országon csak a csoda segíthetett. Ám csak gyarló emberek álltak rendelkezésre a véghezvitelére. Ebben a moziban épp az a jó, hogy megmutatja, hogyan születik a legenda. Ezért van az időnkénti színpadias hatás, amire a fényképezés beállításai és a zene időről-időre ráerősítenek. Nem hiba, szándékos. (Miként az eltűnő pogányság anakronisztikussá válása, amire Merlin példa. Igen jól megírt szerep amúgy.)A durva valóság felmagasztosul, s néha az egyének is képesek felnőni a feladatukhoz.
Igen, a film tömény, dehogy lassú lenne? Amikor baj, szenvedés van a soron, azt kell megmutatni. Hogy lehetne akciókkal? Persze hogy más a történet ritmusa, mint a viadalok, háborúk esetén.
Ha ismered az Arthur legendakört, a cselekmény egyáltalán nem zavaros. Szerteágazó, az igen. Ahová és akiknek ez a mozi készült, (Britannia) nincs vele gond.
Harcjelenetek: Ugyan már...Messze jobbak, mint a Conanban. Milius filmjében nincs egy szereplő sem, aki tényleg tudna vívni. A harckoreográfiából ez ordít. Különösen,- az amúgy pazar hangulatú barlangi jelenetben,- jön ki igazán, de a halmok csatája sem különb ebből a szempontból. Dagadó izmok, nagy odavágás, lehetőleg oldalról, takarásból, amibe az áldozat belelép. Ez nem technikai tudás, meg nem is harci jelenet valójában. 3-4 begyakorolt mozdulat ismétlődik.
Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2011.12.20. 16:23:13
A "király és az ország egy" rész teljesen világos volt, azt értettem is, de a Grálról egy ennyi félmondat szerintem simán elfért volna a forgatókönyvben is, hogy a hozzám hasonló suttyók is megértsék :D
Nem azt írtam, hogy lassú maga a film, hanem hogy nem túl gyors, ami egyáltalán nem negatívum, sőt ha rohant volna a cselekmény, még ennyit sem értettem volna meg belőle.
A harcokról meg: nem a mozdulatokat kifogásolom, csak a Conan sokkal jobban van filmezve. Az egész lendületesebb, ütősebb, átélhetőbb, hangulatosabb, erősebb stb. Gondolj csak a legelső, vagy éppen a legutolsó csatára. Nem volt ott szükség vívótechnikára, sokkal inkább erőre.
Oldfan 2011.12.20. 16:45:02
Hogy jobban volna megrendezve? Szerintem nem. Boorman filmes eszköztára magasan Miliusé fölött áll, ha a teljes mozikat nézzük. A vágásritmus, a beállítások változatossága, a kameramozgatás...Mindenben Boorman teljesített jobban. Milius nagy szerencséje volt, hogy a James Earl Jonest megnyerte Thulsa Doom szerepére, meg kifogott egy jó zeneszerzőt, aki ügyesen használta a Prokofjevtől tanultakat. Egyébként a Conan csöndben kimúlt volna.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2011.12.21. 21:08:51
Aláírom, hogy vontatott, hogy helyenként túlságosan vaskos a film, de a legteljesebb amit ebben a témában készítettek, amely nagyon sok kérdést megmagyaráz, pl. hogy Arthur most tóból, vagy kőből vette e ki a kardot.
Merlin karaktere valóban a legemlékezetesebb, és különösen jó, hogy ő is egy esendő ember, akit elkap a NŐ és ez lesz a végzete. Nekem nagyon tetszett, hogy így nézett ki egy középkori lovag, aki brutálisan magáévá tesz egy nőt, csak úgy páncélban, a nagy kerekasztal, ahol mindenki egyenlőként beszélhet. Tényleg így el lehetett egymás között férni, nem úgy ahogy a legtöbb filmben mutatnak egy kicsi asztalt, pl Az első lovag.
A szemkikapós rész a legemlékezetesebb, bár az való igaz, hogy a grál keresést még a Monty Pythonban is jobban bemutatták. Eddigre már képben voltam az Arthur mondakörrel, hogy ne akadjak fent miért is kell a Grált keresni, az egyetemen, egy félévet szenteltem neki (nem mondom, hogy okosabb lettem).
Számomra a film egyáltalán nem giccses, csupán idealizált, ahogy egy szebb kort igyekszik bemutatni, amely lassan elkorcsosult, és már cska a meséinkben él.
A második szinkron borzalmasan tré, sajnos nekem ezzel van meg VHS-en.
field64 (törölt) 2011.12.21. 22:28:00
Én se tartom se vontatottnak, se nehezen követhetőnek az Excaliburt. Napjaink felpörgetett tempójú szuperfilmjeihez képest talán valóban lassú, de aki ráhangolódik a ritmusára, nem hiszem, hogy unná.
Nicholas Clay számomra tökéletes Lancelot volt, Richard Gere szerintem labdába se rúghat mellette. Nicholast szerintem kevéssé méltányolták (sajnos már több mint tíz éve elhunyt), pedig például egyik legelső filmje, Az ásós gyilkos igazán kitűnő lélektani dráma. Meglehet, írni is fogok róla.
Helen Mirren és Nicol Williamson nagyszerűek, vicces, hogy a valóságban viszont egyáltalán nem kedvelték egymást, és Boorman állítólag részben épp emiatt választotta őket.
P. S.: Hát úgy látom, mégiscsak meg kéne írni azokat a villámkritikákat all-time favoritjaimról... :))
Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2011.12.21. 23:30:23
Abszolút írni kéne róluk :) akár majd kifejtőset is, ha éppen úgy adódik...
@scal:
Nekem is megvan valahol vhs-en, de már ezer éve nem kapcsoltam be a videót, félek, hogy szétnyirbálná a szalagot :)
Szerinted melyik része volt vontatott?
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2011.12.21. 23:44:26
De ezzel korántsem állítom hogy rossz jelző, inkább nehezen emészthető.
Jah, VHS-t már én se nézek évek óta, és mivel a DVD-re is az új szinkron került, így nem rohantam érte a boltokba, hogy beszerezzem. Bár angolul még ezt sem láttam.