Letisztult elegancia.
Ez a két szó tökéletesen jellemzi Tom Ford legújabb FILMjét. Bizony, így csupa nagybetűvel. A főhősnőt alakító Amy Adams az egyik jelenetben valami utolsó trasht néz a tévében, és utálkozva kikapcsolja. Később arról beszél, hogy a szemét kultúrájában élünk. Az ő kifinomult, kőgazdag környezetében ez könnyen sznobizmusnak hatna, de valójában igaza van, mi sem bizonyítja jobb, mint ha egymás mellé állítjuk ezt a remekművet 2016 tetszőlegesen kiválasztott fősodorbeli szennyével.
Tom Ford tökéletes munkát végzett. Ha leállítanád a filmet bármelyik képkockánál, az egy tökéletes képkocka lenne. A forgatókönyv szikársága rendkívül üdítő; a világon semmi sincs túlmagyarázva, és ahhoz képest hogy 3 síkon bonyolódik a történet, végig követhető és magától értetődő marad. Briliánsan érzékelteti a letaglózó fájdalmat, a teljes ürességet, a fojtogató feszültséget, a legnagyobb bravúr pedig, hogy a kezdetben még túl kontrasztosnak tűnő szálak a végére makulátlan egységbe forrnak össze.
A színészi játék valami egészen elképesztő. Sírhattak sokan DiCaprio Oscartalansága miatt, Jake Gyllenhaal viszont már a sokadik olyan alakítást teszi le az asztalra, amilyenhez DiCaprio minden tehetsége ellenére sem nőtt még fel. Kétségtelen, hogy Jake kapja ebben a történetben a legtöbb teret, az ő játéka igazán látványos, de éppen ezért fordulhatna helyenként hiteltelenségbe, vagy ripacskodásba, de mindig megtalálja az egyensúlyt. Ez legalább annyira Tom Ford hihetetlenül jó ízlésének köszönhető, mint Jake tehetségének.
Közel sem egy one man show-ról van szó, nem tudnám sehogy sem eleget dicsérni Amy Adams visszafogottságában is fantasztikus színészi munkáját. Határozottan jót tesz neki, ha kibontakozhat, és nem egy blockbuster szutyokban, vagy egy fontoskodó giccsben kell pazarolnia szépségét és rátermettségét. Michael Shannon üde színfolt, ahogy egy tőle szokatlan karakterben láthatjuk, nem mellesleg váratlan humorforrásként szolgál, ami szépen belesimul az egyébként nagyon komoly dráma szövetébe. Érdemes még szót tenni Aaron Taylor-Johnsonról, akit szintén egy tőle amúgy eddig távol álló szerepkörben válik hitelessé.
Az operatőri munka, a vágás, a zenei aláfestés mind-mind aláhúzza a rendező csodálatos stílusérzékét, anélkül hogy egy pillanatra is hivalkodóvá válna, végig egyértelmű, hogy ezek a hatások a történetet szolgálják. Nem mellesleg ez a brutálisan erős mozi a legjobb szakítós film, ami valaha készült. Szóval ha dobtak már ki nagyon csúnyán, és még esetleg fáj, vagy talán emlékszel rá, hogy mennyire fájt, akkor mindenképpen fizess be erre a letaglózó mesterműre. Katartikus hatása lesz, mert minden giccs nélkül, tökéletesen kidolgozva történik meg az, ami a való életben a lehető legritkábban, és ez minden pénzt megér. Amy Adams tekintete a végén, ahogy rájön, hogy valami itt már örökre meghalt, és nincsen visszaút. Soha.
Nem tudok elég szuperlatívuszt idefröcsögni, és még ezt is kevésnek és teljes egészében méltatlannak érzem ehhez a remekműhöz képest, szóval ha még nem láttad, húzzál a moziba, ne ezt a szart olvasd!
De azért, ha tetszett a bejegyzés, lájkolj minket a facebook oldalunkon, igazán semmibe nem kerül!
luckylany 2016.12.02. 10:19:48
Gery87 2016.12.02. 22:26:22
A suttogás meg továbbra is "szemét"....ebben a FILM-ben is....se nem érzéki, se nem sejtelmes, hanem gagyi:)
2016.12.03. 03:49:40
battayy 2016.12.03. 17:11:49
2016.12.03. 20:47:18
elég csúnya. bár jó színész.
Gery87 2016.12.04. 00:29:56
Ez a csaj szerintem pont olyan mint a fenti plakáton...agyonsminkelve + nyitott száj/csukott száj...
De ezt is meg az "Érkezést" is meg akarom nézni hogy ez ne csak fika legyen.
Mindenesetre kétlem hogy "annyi érzelem rajzolódik ki az arcán" .
2016.12.04. 12:21:28
40 feletti nő már nem csaj:)
amúgy nem kell kételkedni, elismert színésznőről van szó.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2016.12.04. 15:57:05
Jottó 2016.12.04. 16:38:26
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2016.12.28. 03:14:58
a kritikához, én azért nagyon szerettem volna, ha kicsit jobban magyaráz a film pláne a vége felé, amikor már össze vissza váltanak a múlt, jelen meg a fikció szálai közt
valszeg többször is meg kell nézzem, hogy minden a helyére álljon, egy audiokommentár is elkél majd, de a mozi végén eléggé értetlenkedve álltak fel az emberek, eleve az meglepett hogy még mindig teltházzal játszottak egy feliratos filmet éjfélkor
jah és ha annyira tökéletes minden képkockája, akkor már tudom mivel leplek meg egyszer, csináltatok egy plakátot a kezdő képsorok bármelyikéből, és ha panaszkodni mersz: hát te írtad hogy tökéletes :D
Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2016.12.28. 13:20:30
a nézők meg értetlenkednek, szóval ez a két szék közül a pad alá esés tipikus esete, nálam nagyon betalált, és nem értem ki mit nem ért, tök közérthető a film (ezért is tartják szájbarágósnak). én is teltházzal néztem, és én se értettem mit vár a plebs ettől a filmtől.
Hullák meg szarás is van benne, nem az tökéletes, amit ábrázol, hanem ahogyan ;)
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2016.12.28. 19:39:01
nekem a legjobb jelenet az volt benne, amikor a rendőr mondja, hogy: ugye tudja hogy le kellett lőnöm, erre Jake boy kifakad végre, hogy leszarja, és tök örül neki hogy kinyírta ezt a tetűt, - mert azért benne is mint a nézőben ott volt, a tehetetlenség szörnyű érzése
2016.12.28. 20:30:26
szerintem pont egy túlanalizálás ártana neki, lévén alaphelyzet elég egyszerű meg jobbára hangulatra épít
nincs tele okosságnak tűnő bölcsészkedéssel, ezért nem is szerették annyira bizonyos kritikusok