Hát akkó' BAKFITTY!
Ha volt film, amit a hátam közepére kívántam, akkor az a Hadik volt. Mármint, hogy előbb utóbb meg kell nézni. Iszonyatosan lepontozták, egy pozitív kritikát se olvastam róla a tavalyi évben, és ha mindez nem lett volna elég - mert azért ezek számomra nem elriasztó dolgok - itt van ez a csodálatos poszter, amin baltaarcú hősünk mogorván néz. És akkor tegyük hozzá, hogy magát az érát sem szeretem, 1757, kit érdekel ez? Különben is, ki az a Hadik András? Történelemkönyvekben aztán keresheted. Gondoltam, olyan sírva röhögős lesz, mint a félresikerült Aranybulla, amit azért berúgva, begandzsázva, bemindenezve csak el lehet viselni. Azután eltelik félóra, és várom, hogy mikor lesz rossz? És hát az a helyzet, hogy a Kincsem óta nem láttam olyan jó kosztümös, magyar kalandfilmet mint a Hadik. Merthogy bőven vannak hülyeségei, de kit érdekel, amikor SZÓRAKOZTAT!
Illetve a Hadik sokkal jobb lett a Kincsemnél, mert hiányoznak belőle Herendi Gábor anakronisztikus baromságai, több benne az akció, szebbek a képei, és mégis egymilliárddal kevesebből készült, hat évvel később! Már az első képsorok meggyőztek, hogy itt valami mást fogok látni. És még egy huszáros roham se kellett az ágyúk ellen - kis kikacsintás A könnyűlovasság támadására. Ez nem a Honfoglalás, ahol tíz ember pofozkodik a sárban. Itt jól megkoreografált, huszáros rohamokat, - Steve Dent kaszkadőrszakértő segített a forgatásnál, akit az álomgyárból importáltunk - csörtéket, és csetepatékat láthatunk. Mindeközben záporoznak ránk a gyönyörű nagytotálok, szépen megvilágított éjszakai jelenetek, amelyek egyenesen a barokk festészetet elevenítik fel. Dyga Zsombor drónfelvételei, ahogy a huszárok poroszkálnak a Kárpátok hágói közt olyan lélegzetelállítóra sikeredtek, hogy ha azt mondom utoljára a Gyűrűk Ura nézett ki ilyen jól, és ahhoz Új-Zélandra kellett menni, mindenki elmebetegnek fog tartani, pedig így van. S mindeközben Gulya Róbert hősies, eposzokba illő zenéjére baktatnak hőseink egyre csak tovább a céljuk felé. Biztos itthon vették fel ezeket a jeleneteket, mert egész egyszerűen elszokott a szemem az efféle igényességtől?
Hadik küldetés nem más, minthogy csellel vegye be Berlint, amíg Nagy Frigyes éppen a főseregével Mária Terézia orra alá igyekszik borsot törni Morva országban. A cél nem a város megtartása, csak annak megsarcolása és Frigyes nevetségessé tétele volt, mindez parádésan sikerült. Hadik a 450 kilométeres távolságot hat nap alatt teljesítette, vagyis naponta 80 kilométert lovagolt embereivel, a gyalogságot szekéren utaztatta. Hadik egy napig tartózkodott a városban, ahonnan 215 ezer tallérnyi sarccal, 425 hadifogollyal, a város hat zászlajával, és kéttucat borjúbőr női kesztyűvel tért vissza, miközben négyezer fős seregéből mindössze 88 embert veszített. A várost nem dúlta fel, így a hadművelet jelzésértékűvé vált. Frigyes ugyan Hadik indulása után három nappal később már értesült közeledtéről, de a kontingens, amit az elhárítására küldött egy nappal elkésett. Hadik már árkon, bokron, Berlinen túl volt mire nemezise megérkezett.
Nyilván rájöttél már, hogy egy sikertörténetet örökít meg a film, ahol nem arra helyeződik a hangsúly, ami történik, hanem arra, ahogy kivitelezik azt, és ahogy mindezt bemutatja Szikora János. Mert itt van rögtön a címszereplő, aki közel jár az ötvenhez - az igazi Hadik majdnem nyolcvan éves kort élt meg és irigylésre méltó karriert futott be -, Trill Zsolt sem az a szépfiú, azzal nem lehet vádolni, mint Vecsei H. Miklóst a Semmelweis kapcsán, és mégis kedvelhető, leginkább mert hitelesen tudja átadni mennyi mindent jelenthetett ekkoriban ez az életforma a férfiembernek. A magyar huszárok legendásan híresek voltak, öltözetüket, stílusukat, harcmodorukat másolta egész Európa! Azok a jelenetek amikor a lováról beszél, hazatér végre szeretteihez, vagy barátját siratja rendkívül megkapók és mégis giccsmentesek, miközben a pátosz sem hiányzik a levegőből, amit Győri Márk érzéki képei csak még jobban aláhúznak. Teljesen megérdemelt díjazása a Magyar Mozgókép Fesztiválon Legjobb Fényképezés kategóriában.
A film közben azon kaptam magam, hogy bár tudom mi lesz a vége, mégis izgulok Hadikért, mert sikerült bevonnia, és nem kellett hozzá egy snájdig, deli legény, elég volt egy hideg fejjel gondolkodó, de mégis a tettek mezejére bármikor átugrató férfi, aki élete delén már inkább otthon töltené napjait. Meg különben is arra itt van az ügyeletes szépfiút játszó Molnár Áron, aki forrófejű, a nők kedvence, és a végén megkapja a maga nagyjelenetét. A triász harmadik tagját Szalma Tamás alakítja, aki már Hadiknál is idősebb, aki lovon élte le az életét, és akinek sorsán azt is láthatjuk, hogy aki belekóstolt ebbe az életformába, az nem is érzi igazán jól egyéb helyen magát. A filmet már ez a triumvirátus elvinné a hátán, simán elhinnénk nekik, hogy képesek akár egy regiment poroszt is kardélre hányni, de szerencsére kapunk sok emlékezetes mellékalakot.
Itt van rögvest Reviczky Gábor, aki, amikor megjelenik szó szerint ellopja a showt midenki más elől, évek óta nem volt ilyen jó, mondjuk a Liza, a rókatündér óta. Hadik ősellenségét Von Bock ezredest László Zsolt játssza, akivel a film elején már lesz egy csörtéjük, emiatt elvártam volna, hogy a film végére kapjon egy Jumurdzsák szemfedőt, de a Hadik kikerüli az effajta kliséket. Az meg, hogy a két úr a valóságban nem találkozott, mint írtam kalandfilmet látunk, úgyhogy az nem lett volna izgalmas, ezt hívják alkotói szabadságnak. Szabó Győző - aki ugye, hát hogyan is állhatott össze ezekkel? - szálával nem kezd semmit a film, lehet az is a vágódeszkán maradt? Mucsi Zoltán inkább csak a kötelezőt hozza, és igazából övé az egyik legfeleslegesebb jelenet, amit akár ki is hagyhattak volna a filmből, mert a hátországban játszódik, és az összes ilyen etűd csak szétaprózza a filmet.
Horváth Lili a fiatal Mária Terézia szerepében jól adta át az okos, és erélyes vezetőt, akinek egy széteső népet kell megóvni a pusztulástól, és aki nem fél bevetni cselvetést, sőt nőiességét, hogy a tökölő férfiakat átbillentse a holtponton. Bordán Lili viszont valami eszméletlen, amit levág, mint az elhanyagolt Erzsébet királyné, akinek a férje folyton csak háborúzik, ő meg ott sóhajtozik parlagon, és alig várja, hogy jöjjenek ezek a délceg, magyar huszárok, és betörjék a bevehetetlennek hitt kapuját, hogy jól... megsarcolják. A filmben feltűnik még kisebb szerepekben Gáspár Sándor, Hirtling István, Kovács Lajos, Körtvélyessy Zsolt és a szemfülesek még Trokán Pétert is kiszúrhatják. Egy rövid szerep erejéig az idén elhunyt Tordy Géza is látható, a Hadik volt az utolsó szerepe.
A filmnek van humora is, pl. Hadikék átvágtatnak egy mezőn, és Hadik csittre inti az őket tátott szájjal bámuló gyerekeket. Ez egy elképesztően kreatív geg, ami a lassítás miatt egyértelmű túlzás. A film jó pár hasonló képi megnyilvánulást - hosszú, vágatlan snitteket -, és szellemes párbeszédet tartalmaz, elvégre ez egy könnyed kalandfilm, ami szórakoztatni akar, és ezt nem szabad elfelejteni! Itt az a lényeg, hogyan jutunk el Bécstől Berlinig, és két pofozkodás közt azt is lássuk, hogy mit csináltak a huszárok üres óráikban, pl. tárogatón meg körtemuzsikán játszottak, és olykor rázendítettek egy búsongóra. A díszlet, jelmezek, parókák egytől-egyig elsőrangúak, ahogy azok a hajtincsek be lettek fonva, ahogy azok a kackiás bajuszok ki lettek viaszolva!
Amiből viszont nem ártott volna kevesebb, az a vágás, mert még mindig nem tudtuk kinőni, hogy egy csatát jobban esik a szemnek látni, mint azzal érzékeltetni a vérgőzös pillanatokat, hogy rommá vágjuk. A filmben három csatára is sor kerül, és sajnos egytől egyig ilyen. A Hadik elleni áskálódást bemutató jelenetek többsége érdektelen és felesleges, csak rontja a film feszességét, de legalább bele tudtak kötni egyes kritikusok, hogy ez az 1700-as évek #metoo-ját ábrázolja, ahol a nő álnok módon sározza be a feddhetetlen férfit. Megjegyzem férfi felbujtásra. Mintha soha nem láttunk volna még ilyet.
A Hadik az utóbbi idők legkellemesebb meglepetése, amit szégyen, hogy könnyedsége, frissessége és látványossága ellenére ennyire lepontoztak az IMDb-n, és méltatlan, elfogult kritikák hada gátolta meg, hogy moziban lehessen látni ezt a huszáros menetet. Mert persze vannak Szikora filmjének gyerekbetegségei, de hol vagyunk már a 2000-es évek mocsarától? Büszke vagyok arra, hogy megéltem, hogy ilyen kaliberű filmeket tudunk készíteni. Úgy látszik mégiscsak kisül valami jó is ebből a történelmi reneszánszból, ami irodalom és filmes téren zajlik kis hazánkban. De azért egy kokit kiosztanék annak, aki még mindig nem írta át a nyitószöveget, ugyanis a film a hétvéves háború elején játszódik, amikor az osztrák örökösödési háború már tíz éve véget ért.
Ha tetszett a kritika, lájkolj minket a Facebook oldalunkon!
Kövess minket Twitteren is: Follow @Filmbook4
Terézágyú 2024.06.27. 12:50:06
Pontosan ugyanezt mondtam korábban az autósüldözéses jelenetekre.
A régebbi filmekben még LÁTTA az ember, hogy mi történik, később fel tudta idézni, el tudta mesélni hogy mi történt - manapság már csak annyit látunk, hogy a főhős elrántja a kormányt, csattanás, és az ellenfél autója bucskázik le a szakadékba... vagy még ennyit se...
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.06.27. 18:49:56
Antonov_ 2024.07.01. 11:56:30
Oldfan 2024.07.01. 13:07:21
A kiállítás szép, - külföldön "egzotikus," lesz a kosztümök sora, - van érzelmi töltet, amire a zene még igyekezett ráfejelni. Nem találom kivetnivalónak. A színészek megállták a helyüket. (Bár szerintem, a cikkíró véleményétől eltérően, pont Reviczky G. az, aki egyáltalán nem érezte, milyen felfogás kell a szerepéhez. A habókosság ábrázolása nem azonos a kabarészinttel.) Az operatőr kiválóan kiszolgálta a témát. (Nem az ő sara, hogy a huszárokat felzavarták a hegyekbe, mint régen az indiánokat, hogy lólábtörő módon és helyen kelljen közlekedni a paciknak megfelelő terep helyett. Kész szerencse, hogy Hadik tábornok ennél jobb tervező volt.)
A harci jelenetek nem hollywoodi szintűek, de egyes részleteiket nézve az nálam pluszt jelent, nem kritizálást. (Hál' istennek nem volt fél kézen lógás, vagy lassítva repülés, lehetőleg hanyatt, a vásznon.) Az áttörés a városkapunál minőségi munka. Kemény és durva, amilyen egy korabeli összecsapás volt. (A valóságban a város előtt morzsolták fel Hadik lovasai a a gyenge képzettségű védelmi erők egy részét, miután egy reszkető kezű, beijedt újonc parancs nélkül rálőtt a tárgyalásra érkező követre és halálra sebezte. A felbőszült huszárság meg szinte az utolsó emberig levágta a szerencsétleneket.) Ezt megmutatva lehetett volna beiktatni egy nagyszabású csatajelenetet, de akkora statisztériára ráment volna egy évi állami szintű ingünk és lenge magyarunk...:)
A Hadik elfogadhatót produkált a végre feltámadni látszó, és nézői igénnyel találkozó kosztümös film zsánerben. Úgy mondanám, visszatette a műfajt a térképre. Kissé a szélére, de azért rajta van. Messze felülmúlja a "vérgagyi" Aranybullát, ami persze nem nagy kihívás. De az ugyancsak jókora summát szétszóró Kincsem szintén csak "jelenthet neki," - Vajon érti még valaki az előbbi mondás tartalmát manapság? " - mert legalább nem a haveri kör szórakoztatására készült mai poénokkal, ostoba ruhákkal és frizurákkal lett telezsúfolva. A két főszereplő közötti alakítást zongorán megjeleníteni képes egyén pedig simán lekörözi Elton Johnt. (Sajnáltam a Kincsemet, jóval többet lehetett volna kihozni belőle, - pár jelenetben sikerült is, - de nagyon meglátszik, hogy nem volt ott egy határozott producer, aki időben nyakon teremtette volna saját poénkodásba beleszédült stábot. "Nem a saját pénzetekkel szórakoztok, fiúk...")
Jöhet a következő kosztümös film, várom. (A Hunyadi János életéről eddig kikerült anyagok vajmi kevéssé győztek meg, hogy visszatérünk a helyes útra.) De ne legyen igazam.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.07.01. 19:22:51
Köszi a kiegészítéseket. És az érdemi hozzászólást.
@Antonov_: ez a fércmunkától elég messze áll
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2024.07.01. 23:05:34
Tisztelettel könyörgöm, hogy ezt a hátam közepe dolgot irtsuk ki a nyelvből. Mert baromság. "Akkor lássam, amikor a hátam közepét", illetve "Úgy kellett, mint púp a hátamra", ezek voltak az eredeti, értelmes változatok, teljesen érthető jelentéssel. Ebből lett kb. tizenöt éve valahogy ez "a hátam közepére sem kívánom", most "a hátam közepére kívánom", mondanom sem kell, hogy ezeknek szemernyi értelme sem maradt, csak ismétlik az emberek egymástól hallva, ész nélkül. ("Ha és amennyiben", ezt is ismerjük, ma már minden fontoskodó ember kelléke ez az ostobaság, miért szaporítjuk állandóan ezeket?) A nyelv védelme legyen dicsőség, legalább próbálkozzunk vele, ahelyett, hogy rögtön kezdőmondatként belevágjuk a jobb sorsra érdemes olvasó képébe.
A posztot egyébként köszönöm, nekem végül is eredményesen elkerülte a figyelmemet ez a film, de most felvettem a listámra, egy megnézést biztosan megérdemel azok alapján, amit itt olvasok róla.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.07.02. 04:55:02
Amúgy azóta találtam még egy viszonylag pozitív kritikát róla, Vízer Balázs 6/10-et adott rá, és elég objektíven írt róla. Szóval már ketten vagyunk a szakmából az országban akinek tetszett. Vagy inkább pozitív mint negatív. Majd számolj be róla hogy tetszett.
Oldfan 2024.07.02. 07:13:31
Természetesen megtörtént Hadik sikeres villámhadjárata, de a mikéntjének bemutatása nagyon más, mint amit a film mutat. Pedig éppoly látványos és érdekes anyagra adott volna módot, mint a bekerült fikciók. Emiatt fanyalognak a "hardcore" történelem rajongói, némileg joggal. Abban egyetértünk, már leírtam az első hozzászólásnál is, szórakoztató alkotásként teljesen korrekt alkotás.
Kis színes: Hadik évekkel később pereskedett a porosz állammal, mert szerinte Berlin "váltságdíjával" megpróbálták megrövidíteni. Igen, a városi tanács és az uralkodó a pénz jelentős részét utólag fizette ki, nem a huszárcsíny idején. A hiúságában megpiszkált Nagy Frigyes minden mérgeskedése ellenére teljesítette a követelést, amikor bíróságon megegyeztek. Legalább annyira elképesztő az eset, mint maga a sikeres sarcolás.
Hunyadi életének megfilmesítése szuperprodukció lesz hazai szinten, arra utaltam, nem a főhősök történelmi fontosságára. Az eddig kijött előzetes anyag nekem túl amerikai ízlést tükröz, - a la Trónok harca - aminek nem örülök. Ám ez az az eset, amikor a végeredmény, a kész film fog teljes képet adni, és tényleg nem bánnám, ha tévedek a jelenlegi érzésemben.
A huszár témában gazdag filmes lehetőség van. Gondolok itt a Lenkey századra 1848-ban, akik még Rózsa Sándor betyárjaival is együtt harcoltak a későbbiekben a közismert sikeres átszökésükön túl.
A legnagyobb téma Simonyi József "óbester," kalandos élete, akit a kortársai neveztek el a legvitézebb huszárnak. Nála minden kitalációs rásegítés nélkül hihetetlennek tűnő harci tettek sorát lehetne látványosan képre vinni. Jól dokumentált az élete, és szinte ordít a megfilmesítésért.
Zágonyi Károly alakja kevésbé ismert, bár időben kissé közelebb van hozzánk. Bem huszáraként kezdte, majd az amerikai polgárháborúban őrnagyi rangig emelkedett. 1861-ben, Missouri államban, Springfieldnél vívott csatában vezetett "halálrohama" után a sajtóban ünnepelt hős lett, mert a háború elején a déliek lovassági győzelmei voltak a jellemzőek, és a kivívott sikere mindkét felet alaposan meglepte.
A fenti témák már csak a lovassági téma révén látványos kosztümös filmeket eredményezhetnének, és a Zágonyi roham még az amerikai filmesek érdeklődését szintén felkeltheti. Csak legyen, aki ügyesen tálalja nekik.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.07.02. 07:39:16
Az újkor sose volt a kedvencem, én középkorásznak tanultam anno, abban vagyok "penge" utána ókor, és muszájból legújabbkor, az 1950-től napjainklig része pedig kizárólag fakultatív céllal érdelkel. És ha nagyon bele akarok menni, akkor tényleg agyfaszt kapok tőle, ha anakronisztikus egyik másik kosztüm, DE a történelmi filmek elsősorban kalandfilmek szerintem, agyfaszt kaptam már régen is amikor a többiek ekézték a Galdiátort, meg a Rettenthetetlent mert ez vagy az nem is úgy volt. Ez a Hadik esetében a következő, Mária Terézia elküldte Berlin ostromára, hat nap alatt odalovagolt és megsarcolta a várost, hozott kesztyűket. Benne van a filmben? Benne van. Akkor most mi a gond? Hunyaditól annyit várok, hogy legyen egy Nándorfehérvári diadal, a többi grátisz lesz.
Olvastam pl olyna elmarasztaló kritikát, hogy a szászok kellettek a magyarok sikeréhez, akik most elmondásodból kiderül ott se voltak, meghogy nem vezet út Berlin kapujához, und was? Hogy a 80 huszár az egyetlen értelmes filmünk (és előszeretettel hasonlították hozzá, mikor az szerintem nagyon más kávéház).
Ismerem Janit aki a Hunyadikat írta, eléggé vaskalapos ilyen szempontból, szóval talán van valami kontrollja afelett hogy milyne is lesz a sorozat, beszélgettem a producerrel is könyhéten, hát igen ameriaki látásmódja van, de szerintem csak annyira mint Andy Vajnának, vagyis látványosságra törekednek.
Zágonyi kizárt hogy elkészüljön :D
Nem rég megnéztem a Könnyűlovasság támadását, hát abban se lehet sok rohamot látni, és inkább érdekesség volt semmit valami nagy húha. Ettől függetlenül inkább tetszett mint nem tetszett.
Oldfan 2024.07.02. 08:52:27
Hadik: Odalovagolt, megsarcolta, kell több? Igen, ha már egy valós történelmi eseményről van szó. Azért ilyen esetben a fikciónak és a valóságnak illik elfogadható arányban maradni. A kesztyűs esetre semmi bizonyíték a korból, később született legenda.
Hunyadi: Nándorfehérvár volt élete csúcspontja, de korántsem csak amiatt lett naggyá. Remélem, némileg több részlet róla lesz a kész anyagban. Hadd emelkedjen az a holló... Lezárásra persze pazar anyag.
Ha megnézted a neten lévő anyagokat a forgatási részletekről, a Trónok harcából egy az egyben átvett beállításokat láthatsz. (Pl. lefejezés beállítása, meg a harci jelenetek egy része.) Ha ismered "a Janit," és ő tényleg beleszólhat egy bizonyos szintig a dolgokba, mondd már meg neki, a középkori Magyarországon ne hátraszaltózzanak a lovagok, mert az nagyon méltóságon aluli viselkedésnek számított volna, továbbá páncélban és a a korabeli kardokkal kivitelezhetetlen volt. Ezek az amcsi filmes izék... A korabeli vívást gyilkolásra dolgozták ki, látványosan koreografálható, nem kell bele a faxság. A lengyelek szép példáit adják mostanság a valódi kardharcok bemutatásának.
Remélem, a vadhajtások esetében a szerző tényleg a sarkára áll. Na, igen, a látványközpontos megközelítés kivédhetetlen. Meg igazából nem is baj, normális határokon belül.
Zágonyi: Pedig az ő alakja még a jelenlegi US trendbe is beilleszthető. Azért értem, mire érted...
Az 1968-as Könnyűlovasság támadása pazarul megcsinált film, de sokkal inkább velős szatíra a politikáról, mint a krími háború taglalása. Az egyik kedvencem.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.07.02. 09:23:35
Ezzel kicsit elkéstünk mert 1-2 hónap és bemutató
Oldfan 2024.07.02. 09:51:55
Az 1864 c. dán filmsorozatban is feltűnnek, mint rettegett ellenség. Lásd magad:
www.youtube.com/watch?v=dUmFQlSdebA
A huszárok hegyeken át lovagoltatása kényszer szülte ötlet volt. A viszonylag nagy létszámú expedíciós erők mutatásának kiváltását szolgálta, költségkímélő okokból. Lovasság a hegyekben - szépen sorjázhatnak a galibás esetek, és jöttek is. Van mivel kitölteni a perceket és jellemeket ábrázolni. A kettő együtt tényleg megidézheti a sok mozgóképet látott nézőben Jackson nazguljait, de Nagy Frigyes testőr lovassága attól még valósághű, nem "kreatív átköltés."
Pár hónap múlva bemutató? Ez jó hír. Akkor majd jöhet a "Lássuk a medvét!"
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.07.02. 11:31:26
Oldfan 2024.07.02. 12:16:41