- Na milyen vót a Dűne?
- Őszintén?
- Csakis!
- A film elején Atreideseket lángszóróznak, a film végén meg Harkonneneket.
- Így megy ez.
No hát akkor a nagy kérdés, hogyan írjunk úgy az év egyik leghisztérikusabban várt filmjéről, hogy mondunk is róla valamit, meg nem is és benne van a csalódottság, amit ez a közel három óra okozott? Illetve nem is csalódottság, mert engem közel sem ragadott annyira magával a kurtán furcsán félbehagyott első rész mint barátomat és kollégámat. Mindenesetre jó lett volna látni végre egy normális Dűne adaptációt, de hát úgy néz ki, hogy Frank Herbert monumentális, filozofikus alkotása rendre kibabrál a rendezőkkel, és bizonyítja, vannak megfilmesíthetetlen regények. Szóval a helyzet az, hogy a legjobb adaptációkat továbbra is a számítógépes játékok világában kell keresnünk.
Mert a prózaian Második részre keresztelt folytatás még az elsőhöz képest is meglehetősen felemásra sikeredett, és minél inkább közeledünk a végéhez, annál jobban kapkod, és csapong hogy beleférjen az így is kitolt időkorlátba. Olyan epizódok, sőt fontos szereplők maradnak ki, vagy végül meg sem jelennek, akik még David Lynch adaptációjába is belefértek valahogy. Denis Villeneuve nagyon úgy érezhette van egy keskeny út a számos, lehetséges jövő közül, ahol ha lábujjhegyen lépked a tojáshéjakon, nem bukik el, mert kiszolgálja azokat is, akik egy hű adaptációra vágynak, meg azokat is, akik sokkal többet akarnak annál, mint a nagykönyv felmondása. No de hát mivel Villeneuve nem a Kwisatz Haderach, de még csak nem is Denis Muad'Dib ez sajnos nem sikerült neki, és az eredmény inkább az lett, hogy imitt érezni, hogy olyan új gondolatokat írtak a forgatókönyvbe, ami inkább jellemzi a 21. századot, semmint a tizedik millenniát, amott meg olyan papírízű lett a tálalás, hogy szinte korcog az ember foga alatt, ahogy fogyasztja.
Mindezek miatt a Második rész sem nem egységes, sem nem dinamikus, az egész valahol ott bicsaklik meg, amikor Pault kiküldik tesztelni a sivatagba, és a következő pillanatban már fűszergyárakat robbantgat a fremenjeivel. És a kettő között még Paul és Chani szerelme is kiteljesedett valahogy. Na ott kellett volna valójában abbahagyni az Első részt, és ugyan akkor is lenne egy hatalmas lyuk, de rá lehetne fogni, hogy az a köztes időben történt. Így viszont olyan az egész, hogy majd a bővített verzióba remélhetőleg beillesztenek két-három jelenetet, ami csökkenti ezt a hektikusságot, és kicsit jobban belemegy a szereplők jellemébe, és a bennük lezajló folyamatokba, mert utoljára ilyen Paulfordulást, - bocs - A sithek bosszújában vágott le Anakin Skywalker. Egyik pillanatban még tiltakozik sorsa ellen, majd vágás és teli torokból üvöltözi, hogy ő a Mahdi. Oké, valahogy el kellett jutni ide is, mert ami felé a film logikusan húzna, az inkább Chani, akarom mondani Zendaya Muad'Dib.
Az első részben sajnálatosan háttérbe szorított Harkonnenek legalább kimutatják a foguk... feketéjét. Bár van abban valami megmosolyogtató, hogy egy 50-es évek sci-fi világát idéző, fekete-fehér betét lett végül az egész film legemlékezetesebb jelenete. Aztán vannak itt teljesen új szereplők, akiket nem csak felvezetni, de mozgatni is kellett. Például a Feyd-Rautha-t alakító Austin Butler, aki legutóbb Elvist formálta meg, és az Irulan szerepében feltűnő Florence Pugh. Főleg utóbbi járt jól, ami leginkább abból adódik, hogy a film vége felemásan kezelte a regényt, de persze nem baj, nekem mindig ő volt a favorit, szóval ha az ő javára változtatnak, azt üdvözöljük. Az ő esetükben látszódik leginkább, hogy ez a történet trilógiát igényelt volna, a régi Kozmosz is kettévágva jelentette meg a regényt, de már ott látszódott a turpisság, mert a második kötet kétszer annyi volt. Életemben nem gondoltam volna, hogy azért fogom érteni mi miért történik, ki kivel van, mert még a kapkodó Lynch adaptációban is ezek azért el voltak magyarázva. Nem véletlen, hogy a vetítés végeztével nagyon sok tanakodó, meg óvatosan fogalmazó mondatot lehetett hallani, pl: "ennek még ülepednie kell" Nem kell ennek ülepednie sehova, mindegy hogy Lynch vagy Villeneuve a Dűnék közt mindkettő egyformán süpped el.
De persze annak örülhetünk, hogy mégiscsak nálunk forgatták ezt a hányattatott sorsú, epikus sci-fit, mert ilyen manapság nem gyakran kerül terítékre, és ha legalább technikailag rendben van a film, akkor nagyon sok hasonló produkció fogja követni, mert híre megy, hogy ebben a kis országban mennyi ügyes ember van. Bár már az első részből levontam, mennyire steril és szürke ennek a mostani Dűnének a látványvilága, hogy a Lynch-féle verzió mai napig emlékezetes vizuális orgia, hogy a zenéje feledhetetlen, itt meg Hans Zimmer csak teng leng a kották között. Hogy még a féreg meglovagolása közben sem lehet normálisan látni a szörnyeteget. Hogy maximum az ornitopterek és a pajzs az, ami jobban néz ki a jelenlegi verzióban - de negyven év távlatából azért lehet ez nem olyan nagy truváj. Szóval még mindig hideg, és idegen ez a Dűne, amihez már az a távoli ígéret se kapcsolódik, hogy a befejezés majd mindent orvosol.
És persze Timothée Chalamet jó választás volt a szerepre, de Rebecca Ferguson nagy pillanataival van tele a film, mindenki mást maga mögé utasít, amikor megjelenik. Javier Bardem is hatásosan adja át egy mélyen hívő ember eufóriáját, akinek szeme láttára nyilvánulnak meg azok az ősi próféciák, amelyeken felnőtt. Kár volt ebbe, belevinni a Zendaya által képviselt materialista gondolkodást, amivel mintegy fokhegyről odavetve elspoilerezi a könyv legnagyobb csavarját, amire jó esetben maga az olvasó jöhetett rá. Külön köszönet a Josh Brolin alakította Gurney-nak, hogy kétszer is patriarchálta, és ezzel elejét vette, hogy a film túlságosan kitérjen a medréből. Csak a végét, azt tudnám feledni, nem csoda, hogy barátnőm megkérdezte: Lesz még egy rész? Nem, nem lesz, hölgyeim és uraim, ez volt a DŰNE. Aki még alszik, az kérem ébredjen fel, és hagyja el a termet.
U.I.: Aki nekem még egyszer Scherer Pétert meri betenni egy ilyen volumenü filmbe szinkronhangnak, annak törjön izzé-porrá a pengéje! Remélem valaki megcsinálja majd ezt a jelenetet úgy, hogy beteszi Mucsi Zoltánt Rabban szinkronjának, és akkor legalább lesz benne egy Kapa - Pete easter egg.
Ha tetszett az ismertető, lájkolj minket a Facebook oldalunkon!
Kövess minket Twitteren is: Follow @Filmbook4
Madnezz · http://sorfigyelo.blog.hu 2024.02.28. 17:08:37
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.02.28. 18:35:20
BadSector 2024.02.28. 23:35:14
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.02.28. 23:53:54
William Hurt volt a húzónév, inkább a játéka volt fáradt de szerintem jó volt Letonak meg hát ő egy nemzetközileg elismert színész volt akkoriban éppen befejezte a pocsék Lost in Spacet :D
Ian McNeice szerintem nagyon jó báró volt, csak ő meg túlripacskodta, viszont az tetszett, hogy a Harkonnenek mind vörös hajúak voltak. Újra akartam nézni ezt a minisorozatot, de még nem jutottam odáig - meg ugye ők megcsinálták a Messiást, meg a Gyermekeit is, úgyhoigy akkor már azt is letoltom, mert közben tovább haladtam a regényekkel is.
Hát igen, én valahogy jobban elviselem ha azt kapom vissza amit olvastam, és nem érnek olyan "meglepetések" mint Mösziő Villeneuve újragondolásában. Mert én ebben hiszek!
BadSector 2024.02.29. 00:25:19
Grabb 2024.02.29. 00:42:55
Az új filmnek (mindkét résznek) pedig pont a kimagasló szinten megalkotott képi és hangi megjelenés az erőssége.
Feyd-Rautha alakítóját nem Justin, hanem AUSTIN Butlernek hívják.
Chani figurája és gondolatvilága pedig kifejezetten érdekes ellenpont volt: egyáltalán nem a materializmus, hanem a józanság hangja. És hogy úgy volt képes Pault szeretni, hogy közben nem értett egyet a fő törekvéseivel, meglátta a veszélyt az őt körülvevő fanatikus rajongásban, és nem támogatta, hogy végül arra az útra lépett, amiről pontosan tudta előre, hogy milyen rettenetet hoz. Kifejezetten ügyesen futtatták végig a Chani-szálat, és érdekes megoldással, a regénnyel ellentétben, nem varrták el.
Ahogy Stilgar sem „mélyen hívő”, hanem időnként önmaga karikatúrájává torzuló vallási fanatikus, aki a cselekmény előrehaladtával egyre mélyebben belesüpped az őrületbe, amit Jessica – és végül Paul is – meglehetősen számító módon fölhasznál.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.02.29. 01:46:47
Vagy ez a hülyeség, hogy hatvanszor elszajkózza ő ugyan nem megy délre, aztán mégis oda megy, utána meg már nem is tamáskodik, semmi felvezetés hogy megy megissza az Élet vizét, csak odamegy azt belenyal. Lynch az álomképeivel ezerszer jobban felvezette ezt. Értehtőbb, és logikusabb egy Lynch film. Itt ha nem tudtam volna mi következik, hát nem tudom mi miért van.
Aztán papírízűség. Jaj hát még találkoznia kell Gurney Halleckkel, check, jaj meg kell innia az Élet vizét, most ki kell nyírni Rabbant, most megküzd Feyd-Rauthával. Miközben a film logikája azt diktálja, hogy itt bizony el kell menni Chanival a francba, és hagyni az egész prófétás hülyéskedést. De aztán valamiért - talán meg megölték volna a rendezőurat a fanok - ez mégse történik meg. Megint követjük a könyvet.
A művész szabadságában én is hiszek, csak abban nem, amikor valaki nem azt akarja elmesélni amit éppen feldolgoz, hanem a saját hülyeségét beleinjektálni. Eleve nagy szabadsága van, mert az egész látványt kitalálhatja, a zenei világot, meg azt hogyan tudja úgy követni a történetet, hogy mégse tűnjön a könyv felmondásának.
Amúgy olvastam a kritikádat, kb az az akció volt fasaz mikor a fűszergyárat szétkapták, de a vége? Ott mit kell értkelni? Hogy Villenuve annyira hihetővé akarta varázsolni a férgeket, hogy kb látni nem lehet őket? Vagy hogy a végén a Sardaukarok eltűnnek a ködben aztán Paul kijön a fremenjeivel? Hatásos nem mondom, csak akciónak éppen karcsú.
És akkor hiányzik Paul fia (oké, leszarom, itt valamiért nem több év telt el), de Alia sincs itt? Nincs itt Alia, akit ötvenszer belebegtetnek? Harah? Tök jó egyensúlya lett volna Chaninak, ott is volt az a karakter aki nem tudom ki volt, de belőle csinálhattak volna egy jó Haraht. Itt a lehetősége, hogy erős női karakterekkel operáljon a film, erre szarik rá, mert Zendayának kell a játékidő.
A film első fele úgy ahogy rendben van, de aztán tele van kisebb nagyobb törésekkel. Meg mit is írtál, hogy a fekete-fehér jelenetsor nem telepszik rá a film egyéb vizualitására, De pontosan hogy rátelepszik. Az ott egy tök jó vizuális tízt perc. Egyéni, meg kreatív, az se érdekel, hogy nincs benne a könyvben, mert működik. De kár, hogy a többi nem volt ilyen.
A 2000-es Dűnét szerintem nincs ember, aki szereti, de hát tudod nem volt más. Mert hát a Lynch verzió se valami húdefasza :D Meg az egy alacsonyköltségvetésű sorozat, az is csoda, hogy az első rész után el tudták készíteni a másik kettőt.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.02.29. 02:09:09
"Az új filmnek (mindkét résznek) pedig pont a kimagasló szinten megalkotott képi és hangi megjelenés az erőssége."
az lehet csak éppen steril, semmi stílusa, sőt bizonyos téren még ez is a Lynch-féle megjelenítést utánozza, a pajzsnál meg a 2000-es sorozatot,
zenéje meg kb semmi, mi a Dűne zenéje?
Tök érdekes volt Chani gondolatvilága, engem leginkább az érdekel benne kitől jött? A rendezőtől vagy Zendayától? Mert ez nem Chani volt az tuti, de milyen józanság? Most Paul tudta ezeket a dolgokat, vagy csak elhitte magáról, hogy látja a jövőt? Hát tényleg látta. Akkor meg? Nehéz ám belegondolni, hogy viselkedik valaki, amikor az orra előtt válnak valóra a próféciák. Pláne a jelenlegi közönyös világunkban, ahol azért a muszlimok, meg a zsidók is, elég erősen hisznek.
Persze tök jól végig volt vezetve, de ugyanaz a kéz vezette, aki Liet-Kynesből néger nőt csinált.
Igen az valóban elgondolkodtató, hogy egy nő mennyire viseli el, maikor az imádott férje a hatalom megtartása érdekében eldobja és mással lép frigyre (pont most volt egy ilyen a Napóleon filmben is) és lehet ezt Herbert kicsit félvállról oldotta meg a regényben. De hát pont az a Jessica vigasztalja, aki maga is egész életében csak ágyas volt, mert nem akarta elvenni a lehetőséget a hercegtől, hogy császár lehessen. Jaj hát itt nem tudta megvigasztalni, mert az ügyesen végigvezetett két faszán szembefordította ezt a két nőt. Amúgy az első részben benne volt, hogy a fremenek tudják, hogy a Bene Gesserit hintette el a próféta hírét? Vagy Chaninak odaadták a forgatókönyvet? Honnan tudja ő ezt? Kineveti Stilgart? Igazi bicskanyitogató jelenetek ezek.
Sőt hát szegény Irulant, aki semmiről se tehet folyamatosan basztatták a regényben, itt meg kb ő a nyertes. Szóval ebből a szempontból érdekes lehet a harmadik rész. De kb úgy fejezték be a filmet, mintha Zendaya fel akarná égetni az egész világot. De nem neki van szuperképessége hanem Paulnak. (bár ha ezután kiderül, hogy a Kwizats Haderach Chani azon se lepődök meg.)
Szerintem a vallási fanatikusok mélyen hívő emberek, az látja fanatikusnak őket, aki nem hisz abban, amiben ők. De erről lehet inkább a muszlimokkal kéne vitatkozz egy sort, ők hogy látják a helyzetet. A felvilágosult, európai emberből ez már régen kiveszett.
Kösz, hogy szóltál Austin nevéről, félreütöttem egy betűt.
BadSector 2024.02.29. 02:38:54
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.02.29. 02:52:33
BadSector 2024.02.29. 03:11:31
BadSector 2024.02.29. 03:16:28
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.02.29. 04:19:52
Volt lovaglós jelenet, csak épp minden coolság hiányzott belőle, meg alig lehetett látni bármit abból az egészből. Valahogy rajta maradt.
gigabursch 2024.02.29. 19:32:19
A felújított teljes könyvsorozatot 2023-ban végigolvastam.
Az összes filmadaptációt láttam, mindnek van előnye, hátránya és ÉN TUDOMÁSUL VESZEM, hogy végesek minden filmben az erőforrások és a színészi, rendezői, forgatókönyvírói és gyártásvezetői (produceri) képességek.
Mindegyik filmkiadásnak számos olyan része volt, ami kifejezetten tetszett, ami magával ragadott.
S mindegyiknek olyan része, ami nyomokban sem hasonlított a fantáziámra.
Ez utóbbi sorozat első részét láttam már.
Tetszett.
Kivéve a kóvtaniggert, meg a kvótabuzit, Az olyan szintű ferdítés, hogy rákerestem az eredeti angol szövegben is, hogy a magyar fordítás volt erélyes vagy nem.
De egyik esetben sem.
Nincsen se kvótanigger, se kvótabuzi.
Aki viszont valóban szintén buzi (Piter dr Vries) a könyvben, az ebből semmit nem tudott bemutatni ez utóbbi filmben.
Lassan el kéne már jutni oda, hogy az összes aki a filmért felelős (rendező, jelmeztervező, műszaki személyzet, stb...), elolvassa többször is a könyvet. Persze olvasni hálivúdban nem egy erős képesség.
Ez az, ami pl a Gyűrűk urában vagy a Harry Potterben sok esetben tettenérhető.
Ugyanis a könyvbeli következetlenségeket (bár ebből jelen könyvben nagyon kevés van) fel kell tudni oldani a filmben.
Mindettől függetlenül beülök, megnézem és a látványt élvezni szándékozom, a sztorin meg nem fogok fennakadni. Minek...
Legfeljebb egy kicsit bosszankodni...
gigabursch 2024.02.29. 19:44:26
Én szeretem a 2000-es Dűne sorozatot!
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.02.29. 22:42:51
Grabb 2024.03.03. 23:15:22
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.03. 23:19:24
Ez istennek mégis mi a lehetetlen? Ez egy megdönthetetlen bizonyíték. Az új filmben meg a legtöbb amit kapunk, hogy elmondja két ember álmát. Ezen kívül kb semmi nem bizonyítja, hogy ő valami több lenne (amúgy valszeg a Messiásban kiderül, hogy ebben a verzióban - a Kelvin lineban - nem is ő a Kwizats Haderach), erre pedig David Copperfield is képes.
Grabb 2024.03.03. 23:47:21
Le is írtad az egyik jelentős problémát: Lynchnél a Harkonnenek elmebetegek. Kifejezetten durván debilek, még Sting figurája is. A báróról nem beszélve, aki agyafúrt cselszövő helyett vásári bohócfigura, aki végig őrjöngve rikácsol, mint anno Kemény Henrik kisgyerek-nevettetőnek szánt Vitéz László-bábuja. A röhejes szemöldökű mentátokról szót se ejtsünk, az űrjelenetek (egy évvel A jedi visszatér után!) mintha az egykori Orion űrhajóból lettek volna átemelve... Tehát vizuálisan nagyon egyben van mint paródia, csak hát ez egy komoly mondanivalójúnak szánt, 80-as évekbeli sci-fi produkció...
„Tök érdekes volt Chani gondolatvilága, engem leginkább az érdekel benne kitől jött? A rendezőtől vagy Zendayától? Mert ez nem Chani volt az tuti, de milyen józanság? Most Paul tudta ezeket a dolgokat, vagy csak elhitte magáról, hogy látja a jövőt? Hát tényleg látta. Akkor meg? Nehéz ám belegondolni, hogy viselkedik valaki, amikor az orra előtt válnak valóra a próféciák.”
Egy dolog Paul meglévő képességei, és más dolog Lisan al-Gaib legendája, amit a Bene Gesserit mesterségesen, manipulációs céllal terjesztett el annak idején. Ezt Paul is pontosan tudja, és Jessica is, aki ennek ellenére a legendát gátlástalanul fölhasználja a fremenek manipulálására.
„Pláne a jelenlegi közönyös világunkban, ahol azért a muszlimok, meg a zsidók is, elég erősen hisznek.”
Bocs, de ha nem tudsz különbséget tenni a normális, mélyen hívő, a hitet erkölcsi iránytűnek tekintő emberek és az egzaltált vallási fanatikusok közt, akkor nincs értelme erről beszélgetni. Nem, a kettő nem ugyanaz, az ún. felvilágosult Európában egyelőre remélhetőleg a normális hívők vannak és maradnak többen. Stilgar és követői a filmben nem normális hívők, Stilgar konkrétan a nyilvánvaló őrület jeleit mutatja, eleinte viccesen, aztán már egyre riasztóbban. Az ezen való gúnyolódás Chaniék részéről nem bicskanyitogató, hanem természetes védekezőreakció. Később már nem gúnyolódnak, hanem kétségbeesnek, amikor látják, hogy megállíthatatlan az őrület, amit Jessica még tüzel is, végül pedig Paul is fölhasználja. Ez ellen tiltakozik Chani, aki Paulban az embert szereti, nem a messiásjelöltet, valamint félti a saját népét az őrülettől. Ez az egész konfliktusuk lényege. A könyvben a végén megmagyarázható a duzzogó Chaninak a politikai érdekházasság, hihető az ígéret, hogy Irulan nem kap Paultól tényleges szerelmet. Itt viszont a Chanival való konfliktus sokkal végletesebb kiélezettsége természetesen torkollik valamiféle robbanásba, a végén látható, sokesélyes kimenetelt előrevetítő cliffhanger pedig ügyes technikai fogás.
Liet-Kynes fekete nő mivolta a cselekmény szempontjából önmagában véve tök lényegtelen, mivel az egyéb vonatkozásokat (a regényben ő Chani apja és egy fremenekhez beházasodott planetológus fia, azé a planetológusé, aki az Arrakis éghajlatának majdani megváltoztatásán dolgozott) is teljes egészében kihagyták a filmből. Ebben a formában Liet-Kynes egy, az eseményekre csekély befolyással bíró mellékszereplő, nyugodtan lehet akár fekete nő is, vagy bármi más.
Grabb 2024.03.03. 23:49:31
Grabb 2024.03.03. 23:54:33
Grabb 2024.03.03. 23:55:30
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.04. 01:02:33
Én azért inkább Vitéz Lejszlót meg az ördögöket választanám, nem Harkonnen ragyás bárót. Szerintem az elmebetegség félelmetes, mert kiszámíthatatlan. De ez már egy rendezői kocepció, és én nem azt mondom, hogy a Lynches Dűne az jó, avgy tökéletes, hát kurva sokan utálják, nekem se tetszik. DE az új steril film ellenében úgy néz ki el kell kezdenem az értékeit felfedezni.
A mentát szemöldök is ilyen rendezői koncepció, de említhetnéd a Robotzsaru Bene Gesserit kopasz boszikat is, azokat sose szerettem. Ez valakinek vagy bejön vagy nem, DE azt nem lehet tőle elvitatni hogy van benne kreativitás. Jodorowski Dűnéje ha létrejön az is duzzadt volna a kreativitástól, de ez a mostani ez minden csak nem olyan amit ne lehetne elképzelni. Ami egy különleges idegen táj lenne valahol a messzeségben.
"Bocs, de ha nem tudsz különbséget tenni a normális, mélyen hívő, a hitet erkölcsi iránytűnek tekintő emberek és az egzaltált vallási fanatikusok közt, akkor nincs értelme erről beszélgetni. Nem, a kettő nem ugyanaz, az ún. felvilágosult Európában egyelőre remélhetőleg a normális hívők vannak és maradnak többen."
Mi a normális? Burkába csavarni egy nőt? Eltakarni a haját? Szerintem ezek nem normális dolgok. Csak mert tavaly Brüsszelben rengeteget láttam belőlük, és annál Európább nincs. De oké legyen a te meg az én életemben egyelőre a a normális muszlimok vannak Európában. Hogy mi lesz 200 év múlva az meg nem számít nem igaz? Elég megnézni ezeket a progresszív török sorozatokat, hogy képet kapjon az ember a gondolkodásukról mit tartanak normálisnak. De majd ha lesz időd bezsélgess el random törökökkel, és ne csak gyros meg ilyenekről mit gondolnak a nők helyzetéről, a nem muszlim hívőkről, stb. Ha a Charlie Hebdo Krisztusról rajzolt volna annak idején valami hasonlót még ma is élnének.
Arra akarok utalni hogy a normális muszlim is fényévekre van mondjuk egy normális kereszténytől, az nem fog agyonverni mert kiröhögöd amiben hisz, legalábbis az elmúlt 500 évben már nem.
Tehát akkor ha jól értem, te meg én ott vagyunk Krisztus mellett, és te vagy aki azután se hiszed el hogy feltámadt, hogy megvizsgáltad a sebeiet.
De a legfontosabb kérdés továbbra is, Chani ezt honnan a francból tudja? Honnan tudja, hogy a Bene Gesserit terjesztette el? Benne volt a filmben? Átaludtam valamit? Vagy ez egy elferdített dolog, hogy a film üzenete meglegyen?
A farkasokkal együtt kell üvölteni. Tényleg nem értem, hogy a fremen társadalom, ami a muszlimok analógiája, és arról híres, hogy nem csak szigorú hierarchia van, de még a nőknek is kuss a nevük kivéve ha tisztelendő anyává válnak, hogy jön egy Chani ahhoz, hogy Stilgaron röhögjön, mégha nem is ért egyet vele. Ezt a tiktok társadalom reakciója, akik kiröhögik a tanárt, mert két perc alatt elolvashatják a wikipédián, amit ő évekig tanult az egyetemen.
Egyébként van ráció abban amit levezetsz, DE ez nem a regény témája, ez az újhullámos rendező témája, aki felhasználja a világ egyik legjobb regényét, hogy a szócsöve legyen. Mint amikor a Galadiátorban a szabadság nemes eszméjét hirdették a Római Birodalomban - cska ott nem zavart mert az egy original story. Meg különben is, a regény arról szólt, hogy az Atreidesek nemesek, a Harkonnenek gecik, így van fekete-fehér, mint a Giedi Prime, mit kell ebbe belebaszkurálni? Miért baj az, ha van egy nemesi család, akiben jó hinni, hogy jobb lehet? Ennyire cinikussá vált a társadalmunk az elmúlt 60 év alatt?
A fremenek eközül választhatnak, nincs olyan hogy a fremenek majd az Arrakis urai lesznek, mert amíg Paul nem jött addig csak a dekalitereket gyűjtögették, de nem volt sneki, aki összefogja őket. Őket nem kell félteni attól, ami vár rájuk, ők alig várják, hogy eljöjjön a messiás, aki egyébként jobb mint akármelyik Harkonnen, vagy maga a Császár.
Ügyes technikai fogás? És akkor a Messiás az már totálisan szét lesz baszkodva? De ebben az esetben miért nem csinálnak sjaát filmet? Mert amögött nem állna a Brand? Teljesen elvitték a Chanis szálat egy logikusan kibogozhatatlan, kiolthatatlan irányba. Majd a végén megöli Pault, hogy megmentse a világot tőle. De majd jön más, mert amit a történelem bizonyított, hogy mindig lesznek, akik alig várják, hogy vezessék őket, és közülük még mindig Paul lehet a lehetséges legjobb kimenetel.
Liet-Kynes azért lett fekete és nő, mert egy pozitív karaktert játszott, ahogy a Báró is azért nem homoszexuális mert ő meg negatív. Ennyire egyszerű. Liet-Kynes alakjának kihagyásával végülis csak Herbert egyik legfontosabb mondandóját húzták ki, a környezettudatosságot, és az ökológia fontosságát, ami a mai világunkban még jobban fenyeget az összeomlással mint anno.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.04. 01:09:23
Az ember megülte a lovat is, az elefántot is, teljesne biztos vagyok benne, hogy képes lenne a homokférget is megülni. Lehet azért nem megy a homok alá mert ha tüske megy a körmöd alá te se húzol rá zoknit.
"És miután leszálltak a féregről, hogyan érik el, hogy az ne egye meg őket..." szerintem pont úgy, ahogy a vadlótól se kell félni már ha valaki betörte. De alapvetően nem hiszem, hogy a férgek emberekkel táplálkoznak, ők mindent elnyelnek, és a rezgés vonzza őket. Szóval mikor elnyelnek egy fűszergyárat ők nem harkonneneket akarnak falni, hanem az idegesítő rezgésnek akarnak véget vetni.
gigabursch 2024.03.06. 18:12:32
A látvánnyal semmi gond.
Ami a történetvezetést illeti: Katasztrófa!
A vége egyszerűen gyalázat.
Csináltak belőle egy érzelmeskedő szart.
gigabursch 2024.03.06. 18:14:42
Ööööö...
Olvastad a könyvsorozatot?
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.06. 19:29:28
A messiást elolvastam már, idén a gyeremekit is elakarom
gigabursch 2024.03.06. 21:04:29
Mint fentebb írtam a látványon az előző két feldolgozáson nem pörögtem, mert adott környezet volt - ebből tudták főzni.
Könyvek:
Nem spoilerezek, majd ha végigolvastad a hat eredetit, akkor megbeszéljük.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 00:42:42
gigabursch 2024.03.07. 07:38:54
Az egész sorozat megjelent újból.
Újra lett fordítva és a korábbi fordítási eltérések homologizálásra, az egyéb zavarok meg tisztázásra kerültek.
A Messiás a sorozat valóban leggyengébb kötete - ha fekszínesen nézzük.
Ugyanis amíg a többi regény, több-kevesebb párbeszéddel, addig ez inkább dráma.
Viszont amit a filmben műveltek az utolsó fél órában, az a teljes ciklussal összeegyeztethetetlen, lényegi mondatok maradtak el (pl. "Hatalmamban áll a fűszert elpusztítani"; vagy "Irrulan lesz a feleségem, de Csani az ágyasom és gyermekeim anyja") és érdemi zavart okoz, hogy nem Aila ölte meg a Nagypapit, nem használta gyermekként a Hangot a banyákkal szemben, illetve az, hogy sehol nem volt egy Navigátor a Ligától és egyáltalán nem akar semmiféle nuki cuccot használni a többi Ház vagy a Császár megregulázására.
Súlyos történetferdítési problémák és önző szétborítás! A látvány oltárán...
gigabursch 2024.03.07. 07:39:56
"Paul meghalt a második részben"
SPOILER
Nem, ilyen nincs a könyvben.
Grabb 2024.03.07. 10:59:48
De, a második könyvben (A Dűne messiása) benne van.
gigabursch 2024.03.07. 11:12:48
Nem, nem hal meg.
Megvakul.
A fia látásán ketesztül lerendezi a lerendeznivalót és kisétál a sivatagba.
Majd a Dűne Gyermekeiben teszi amit tesz.
Grabb 2024.03.07. 12:29:21
1. Feyd másképp elmebeteg. A Lynch-film Harkonnenjei konkrétan elmegyógyintézeti ápoltaknak néztek ki, a báró a rikácsolásával pedig önmaga karikatúrája volt, vásári bohóc. Pont az a baj vele, hogy nem ijesztőbb egy Vitéz László-bábunál. Miközben a könyvben egy agyafúrt és okos cselszövő. (Feyd nem okos a könyvben sem, legalábbis a báróhoz képest egyáltalán nem.) A báró nem az elmebetegsége miatt kiszámíthatatlan, hanem a gonoszsága, a hatalom iránti megszállottsága miatt.
2. A vallási fanatizmussal kapcsolatban én nem beszéltem muszlimokról meg keresztényekről. Egyébként a keresztények között is vannak vallási fanatikusok. Mondjuk terroristák kétségtelenül kevesebben, de ez megint egy másik téma. Én nem érzem a fremenek és mások közti konfliktust a mai terrorizmus analógiájának, ilyen hasonlat már csak a vallási fanatizmus ellen lázadó, ugyanakkor a népéért bármikor bármilyen harcra kész Chani és fremen barátai miatt is sántítana.
És természetesen nem azokat nevezem vallási fanatikusnak, akik Krisztus feltámadásában hisznek, hiszen ez a kereszténység alapja. Krisztus feltámadásában hinni normális. És a vallási fanatizmussal szembeni irónia szintén normális, és simán lehet egy mélyen hívő ember attitűdje, nem pedig csak cinikus ateizmus, ahogy igazából beállítod. Nem érdemes ilyen végletekben gondolkodni. Fölháborítónak tartod, hogy Chaniék féreghúgynak nevezik "az élet vizét", miközben a film később bemutatja, hogy tényleg a kisméretű homokférgekből nyerik ki, azok vízbe fojtásakor termelődő váladékról van szó. Az, hogy tudattágító szer, látomásokat okoz stb., nyilvánvalóan nem kérdés, hanem a film világán és logikáján belüli tapasztalati tény. Ettől még nem törvényszerű, hogy Chani és társai elfogadják a déliek (akiket a filmben nyíltan fundamentalistáknak neveznek, ezt a szót nem a normális, mélyen hívő emberekre szokták alkalmazni) vallási fanatizmusát és mindazt, ami ennek a következménye. Szerintem a délieknek a film második felében bemutatott elmebeteg viselkedése (pl. a Paul szónoklata közbeni eszelős föltüzelődés vagy Stilgar egyre elhatalmasodó debilitása) nem szorul különösebb magyarázatra.
Tegnap láttam másodjára a filmet, egyértelműen benne van, hogy Chani tisztában van vele, a Lisan al-Gaib-legendát a Bene Gesserit maga hintette el. Ezt a Stilgarral és követőivel folytatott első nagy vitában vágja oda nekik. És nem sokkal ez után Paul elmondja a fremeneknek nyilvánosan azt is: Jessica nem csoda miatt élte túl "az élet vizének" megivását, tehát nem azért, mert ő a Lisan al-Gaib anyja, hanem mert Bene Gesserit-nővérként ki van képezve a szervezetébe jutó mérgek semlegesítésére. És a háttértörténetből azt is tudjuk, hogy a túlélés nem egyedi, hiszen nemcsak a fremenek, hanem maga a Bene Gesserit is ezt a szert használja a tisztelendő anyává válási rituálé során.
3. Egyáltalán nem gondolom, hogy a fremen társadalom a muszlimok analógiája. Herbert vagy Villeneuve mondott ilyet? Chani pont azt magyarázza Paulnak a filmben, hogy a nőknek egyáltalán nem "kuss a nevük", hanem náluk egyenlőség van a férfiak és a nők között, és nem számítanak a nemesi címek vagy a gazdagság sem. Ezek pont hogy nem jellemzők a muszlim társadalomra. Stilgarral pedig nemcsak Chani, hanem korábban Jamis is simán szembeszállt; a nép öregjeinek tanácsában is kinevették; a sziecs népével jócskán meg kellett küzdenie Paul és Jessica befogadásáért – tehát ő egyáltalán nem egy kétségbevonhatatlan tekintélyű csúcsvezető ebben a közegben.
(folyt. köv.)
Grabb 2024.03.07. 12:45:43
4. Igazából nem Paul az első messiás- vagy vezérfigura, csak ez a szál kimaradt a filmből: Pardot Kynes (aki Liet-Kynes apja és Chani nagyapja a regényben) korábban összefogta, sőt igen kemény bolygómentő ökológiai munkára fogta őket (vagyis "a dekaliterek gyűjtögetése", legalábbis annak módja, részben tőle ered. Őt is szinte vakon követték (más kérdés, hogy nem egy pusztító háborúba), annak ellenére, hogy megmondta nekik, a munkájuk eredménye csak több száz év alatt érik majd be. Valójában ő is valamiféle messiásfigura volt, akivel eleinte nem tudtak mit kezdeni (annak ellenére, hogy fremen gyerekeket mentett meg a Harkonnenektől), és meg akarták ölni, majd amikor ez nem sikerült (a leszúrására kijelölt fremen nem világos okból saját magába döfte a kriszkést), onnantól fogva valami furcsa irracionalitással azt csinálták, amit mond.
5. A Chanival kapcsolatos gondolataid a harmadik részről szerintem kicsit elrugaszkodott elképzelések, nem hiszem, hogy túl sok alapjuk van, és a filmet befejező cliffhangerből ilyesmikre kellene következtetni. Bár az kétségtelen, hogy Frank Herbert azért írta meg A Dűne messiását, mert nem tetszett neki, hogy az olvasói túlságosan pozitív hősnek látják Pault annak ellenére, hogy ő evvel a történettel pont arra akart rávilágítani, milyen veszélyt jelentenek a karizmatikus vezetők (tehát Herbert számára sem pozitívum a fanatizmus). Denis Villeneuve pedig úgy nyilatkozott, szeretné megjeleníteni a harmadik filmben ezt a gondolatot, ami Paul személyiségének árnyalását is jelenti majd. Vagyis itt jó eséllyel egy olyan Pault fogunk látni, akinek a személyiségén torzítani fog a szinte korlátlan hatalom és a végső soron általa elszabadított, rettenetes áldozatokat követelő háború – és ez természetes is, az ilyesmi senkiben nem marad nyom nélkül. Tehát szerintem a következő filmben egy kevésbé szimpatikus Pault látunk majd, akivel egyre nehezebb lesz azonosulni. Evvel együtt nem hiszem, hogy Chani Paul ellenségévé válik, ez túlságosan nagy elkanyarodás volna az eredeti műtől. Inkább úgy sejtem, mivel A Dűne messiása eleve nagyon tragikus Paul és Chani szempontjából is, ezt ellensúlyozza majd, hogy a kettejük kapcsolata legalább ép marad. Tehát szerintem bizonyos értelemben rendbe fog ez a dolog jönni. De mivel Chani a filmben eleve hangsúlyosabb szereplő, mint a könyvben, a kettejük kapcsolata és konfliktusa is hangsúlyosabb, bonyolultabb. Nem lehetett az Irulan-szálat avval elintézni, mint a könyvben, hogy Jessica – akivel a filmben Chaninak szintén konfliktusosabb a kapcsolata – egyszerűen csak rászól, hogy nyugodj le, kislányom, és hidd csak el, hogy ez a fiú csak téged fog szeretni. Nem, itt ez egy sokkal súlyosabb konfliktushelyzet, Chani pedig szenvedélyes habitus, ezért a dolog nehezebben és másképp fog majd megoldódni. Herbertet valószínűleg nem annyira érdekelte ez az érzelmi szál, a mű többi rétege fontosabb volt neki. Villeneuve pedig azokat a szálakat, rétegeket válogatta ki, amik jobban megmutathatók a film nyelvén. Szerintem a környezetvédelmi vonalat nagyon bonyolult (és valószínűleg unalmas) lett volna bemutatni, arról nem beszélve, hogy éppannyira aktuálpolitikai-ideologikus érzetű lehetett volna, mint az általad föltételezett woke-motivációk. Pont eléggé be van mutatva itt a téma, hiszen az egész történet fő konflitusgóca a víz és a mindennapi élethez elengedhetetlen nyersanyag kitermelése körül jelenik meg.
6. És végül: szerintem a woke-motivációk sem ilyen egyértelműek. Liet-Kynesnek és főleg az apjának a történetszálát, amiről előbb bővebben írtam, lényegében teljesen kivágták az adaptációból, ilyenformán ő egy elég súlytalan figura az egész történés szempontjából: gyakorlatilag mindegy, milyen nemű; a fremenek jó részét pedig eleve színes bőrű színészek alakítják, de még akik nem azok, ők is annak látszanak a környezet és a ruházat alapjában véve világos árnyalatai miatt. A báró pedig a könyvben nem szimplán homoszexuális, hanem szexuális ragadozó, aki kifejezetten szexuális céllal vásárol rabszolgákat, akiket megerőszakol és sokszor meg is öl. Ezt a témát, ha valaki aktuális ideológiákat akar pakolni a filmbe, éppenséggel nagyon is jól meg lehetett volna lovagolni. Csakhogy a báró egész figurája, a bonyolult cselszövései, manipulációi, kapcsolatrendszere sokkal érdekesebb, mint amennyit ebbe a filmbe be tudtak emelni; ennek csak egy szelete az ő szexuális ragadozói viselkedése, aminek önmagában szerintem semmi értelme nem lett volna a filmben, hiszen sajnos a báró itt egy mellékszereplő: inkább csak egy fölmutatott, ijesztő kép.
Grabb 2024.03.07. 12:53:40
Az már csak egy epizód, lényegében másik személyiséggel. Villeneuve is úgy értelmezi, hogy Paul története A Dűne messiásában lezárul, és ő maga nem is akarja a regénysorozat többi részét adaptálni. Talán valahogy A Dűne gyermekei Paulra vonatkozó történéseit bepréseli ebbe a filmbe.
gigabursch 2024.03.07. 14:58:16
Szépen összeszedted.
A Kynes-féle felismerés a víz létének igazolására, a vízgyűjtésre és az ökológiai folyamatra (amit úgy alapvetően nem tett közkinccsé) kulcsfontosságú. Persze ez olyan szintű intelligenciát igényel, ami meghaladja az olvasni képtelen filmnézők sokaságának szellemi szintjét.
Leragadnak a szimpla hogyan ölj hatékonyabban kérdésnél.
(Káin-Ábel világmodell - bárki jobb nálad, akkor pusztítsd el)
A fremenek nem muszlimok, csak egy menekült sivatagi nép.
(ha ma kéne egy ilyen népet találnom, akik sokszor félsivatagiak, léteznek írásos források alapján évezredek óta, sose volt államuk és mindig csak nyektetik őket, nem lenne nehéz analógiát lelnem)
Odamentek lakni, ahová senki se akart.
Aztán kiderült ez a fűszer és mindenki el akarta őket foglalni...
Nahát... :-/
gigabursch 2024.03.07. 15:00:51
Epizód, persze - ha úgy nézzük.
De ha nem, akkor ő volt az, aki Aliát dervisként próbálta blokkolni, ő volt az, aki a gyermekeit óvva intette és ő volt az, aki az Arany Ösvényre lépés kapcsán próbálta II. (III. ? - ugye ez az 5-6. kötetben is felmerülő dilemma) Leto szemét felnyitni, hogy mit vállal.
Ez nálam több, mint némi epizódszerep.
gigabursch 2024.03.07. 15:41:22
Rosszul fejeztem ki magam.
Nem megvakul, hanem a szeme világát veszíti el.
Aztán a látnoki képességei szűnnek meg.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 19:18:37
BadSector 2024.03.07. 20:37:24
BadSector 2024.03.07. 20:38:46
BadSector 2024.03.07. 20:49:46
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 20:53:28
Az élet vize, az a féreg hányadéka nem a húgya, az ember rengeteg váladékot használt/használ mai napig is, amibe belegondolni undorító, aztán mégis kialakult, hogy aranyat ér, lásd selyem, méz, pézsma, ámbra, kaviár, stb. ezeket lehet degradáló módon is nevezni, amivel bemutatja, hogy ez a karakter mit tart a dologról. Chani egy tökéletesen kifordított selfservice, sjw ebben a világban.
Most leírtad még egyszer hogy szerinted a báró paprikajancsi Lynchnél, vedd úgy, hogy leírtam én is, hogy szerintem meg nem az, és ezt így csinálhatjuk egy darabig. Ezért mondtam az elején, hogy ez bizony nézőtől függ, bejön e neki a rendezői koncepció vagy sem. Ízlés dolga. Nekem nem jött be Villeneuve realizáló elképzelése, de értem mit akart vele, csak éppen nem azért nézek sci/fit hogy ne lássak semmit, hanem hogy lenyűgözzenek.
"Chani pont azt magyarázza Paulnak a filmben, hogy a nőknek egyáltalán nem "kuss a nevük", hanem náluk egyenlőség van a férfiak és a nők között, és nem számítanak a nemesi címek vagy a gazdagság sem."
igen jól mondod, a FILMBEN ezt magyarázza - ez a mai napunk ideológiája, amit beletettekl a filmbe, nehogy megsértsék a mozibajáró muszlimokat -, csak nem Chani magyarázza, maradjunk Zendayánál
nem jött át hogy a muszlimok analógiája? hát a dzsihád az mi a faszom? azt kik csinálják? a zsidók? a buddhisták? ha olvastad a könyvet van benne egy függelék az egész az arab világra épül, mikor Paul fia megszületik, külön említés van rá, hogy körülmetélik
mi kell ennél jobban ahhoz, hogy lásd, ez bizony a muszlimok analógiája? Tolkiennél sokkal kevesebb analógia volt, mégis külön fejezetet kellett írnia, hogy az orkokat nem a nácik analógiájára találta ki,
de ideteszem a wiki linkjét, nem hiszem el, hogy ezen vitázni kellene:
en.wikipedia.org/wiki/Dune_(novel)
"The Fremen people of Arrakis were influenced by the Bedouin tribes of Arabia, and the Mahdi prophecy originates from Islamic eschatology.[36]" meg kb minden szó a Shadout Mapestől a Shai huludig bezárólag
lehet Stilgarral szemben felszólaltak, de kihívni egyik se merte, merthogy ugye az is úgy működik, hogy az erősbeb kutyát meg kell fojtani, és után ő a falkavezér
Akkor elég hülyén írta meg a Messiást mert ott lesz csak szent Paulból igazán. Hát minden változót átnéz, mindig mérlegel, és csupán azzal védekezik, hogy a saját hatalmának fogja (mint egy youtuben manapság kb). A pusztító háborúk meg off page történnek, - hát az ilyen minden csak nem hatásos.
Chani izé Zandaya egy loose canon jelenleg, bármit el tudok vele kapcsolatban képzelni. Leginkább, hogy ő öli meg a végén majd Pault, hogy megmentse önmagától :D
"Nem lehetett az Irulan-szálat avval elintézni, mint a könyvben"
De épp azért nem lehetett, mert éppen eléggé elkanyarodtunk a könyvtől. Nem véletlenül áldoztak 10 percet Feyd karakterére, hogy teherbe ejtse Fenring grófnőt, ott még lesz valamit, ami a harmadik filmben derül ki.
A filmben nincs kimondva, hogy a fűszer az MINDEN, mindenki azt akarja, attól megy pl az egész Űrliga, a féreg szara a fűszer, az teremli, a féreg eltűnik ha víz lesz, és zöld édenkert, ami meg a Fremeneknek jó lenne, tehát az egész univerzum érdeke, hogy ez a nép ez szenvedjen csak, mert amíg sivatag van addig lesz fűszer. Elég nagy baj, hogy ez nem hangsúlyos egy Dűnéről szóló filmben - pl mutogatták a dekalitereket, de hogy miért? hát igen nincs egy Liet-Kynes aki ezt elmagyarázta volna, hiányzik az egész vonal. Az lett volna a feladat, hogy bemutassák és ne unalmasan, azt kellett volna megoldani. Hovatovább akkor lehetett volna mutatni egy kis zöldet is a barna meg a sárgás színek helyett.
Jaj épp elég hogy az életét adja Paulért, tessék egy újabb jó karakter aki fekete és nő, ennyi. Vagy ott van az a totál érthetetlen jelenet, hogy Jamissal bezsélget a sivatagban, aki ki akarta vágni a szívét? Minek? A fremenek közt volt egy csomó fekete tök hihetető kontextusban, maradhattak volna annál. De épp az a bajom, hogy kihagyták ezt a szerintem fontosnak ítélt szálat, mert az ökológiai szál sokkal hangsúlyosabb az egész könyvben mint a hatalmi szál. Eleve onnét jött az egész ötlet, hogy Herbert az elsivatagosodásról és a vízhiányról készített egy cikket.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 20:54:10
BadSector 2024.03.07. 20:57:55
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 21:01:12
BadSector 2024.03.07. 21:05:16
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 21:24:47
ha már itt tartunk én a DISQUS-t tartom disgustingnak, sose találom meg ki mire mit írt, amit leírsz itt az ott is marad, tessék átnézni mielőtt elküldöd
még azt lehet hogy előzetes moderációt alkalmaznak egyesek, de itt nem, ez itt az Elon Muski paradicsom, mindenki azt mond, amit csak szeretne, free for all, and all for me :D
BadSector 2024.03.07. 21:29:07
BadSector 2024.03.07. 21:31:08
BadSector 2024.03.07. 21:39:50
BadSector 2024.03.07. 21:41:06
BadSector 2024.03.07. 21:42:52
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 21:52:09
amúgy írd már meg EGY kommentben pls.
én a Pay Pall miatt már éppen eléggé leborulok előtte, (meg még feltalált pár dolgot nem?) meg kurva sok pénze van, hogy mindent leszarjon
nah, akkor most kiderült, jobbak vagyunk mint Elon Musk
BadSector 2024.03.07. 21:59:59
BadSector 2024.03.07. 22:00:41
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 23:00:17
és miért teheti? mert Ő a KWISATZ HADERACH
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 23:04:47
szerintem már éppen elég gazdag egy ideje, csak egyre gazdagabb lett és mocsok gazdag
pont ezt szeretem benne, hogy annyi pénze van hogy bármit megtehet, és mindenkit elküldhet a picsába
az csak hab a tortán, hogy egy vizionárius zseni
olyan mint amilyen John Romero lehetett volna ha nem bassza el a Daikatanával
gigabursch 2024.03.07. 23:43:15
Ezen kár rágódni. A blog.hu erre képes.
Az egész index csoportot "nem ezért szeretjük".
gigabursch 2024.03.07. 23:44:05
Téves, alkalmatlan rá...
gigabursch 2024.03.07. 23:48:51
Honnan tudja Csani?
Mondjuk az apja és a nagyapja császári planetológusként alighanem nem csak a földrajzhoz és az ökológiához értett, de talán egy kis néprajz is belefért.
Emlékeim szerint amikor először repülnek ki a sivatagba, akkor Kynes tesz említést a babonákról, vallásokról és a gyökereikről.
Ennek tükrében viszont nem az ördögtől való, hogy beszélgettek néha egymással.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.07. 23:56:19
na ezek azok a dolgok, amiket már csak te gondolsz bele, mert a filmben nincs kimondva, sem megmutatva, - mondjuk ez a film egy normális látomást se mutat, ami szintén lehet előkészít még valami nagy csattanót a hármasnál - és ez a nyílt ellenséges reakció az első részből hiányzott is, totál nem volt felépítve, ergo hiteltelen, de mondom nekem Chani karakterének a kifordítása vérlázító az egész filmben
gigabursch 2024.03.07. 23:56:43
Nem alaptalan, mert a megvakult fremenek korábban kisétáltak és magukkal vitték a vizüket.
Csakhogy ekkor egyrészt a hagyománnyal szakítva Paul fizeti a többi megvakult thleilaxi műszemet (magának nem), másrészt neki itt vannak a látomásai, úgyhogy nyugodtan kiballaghatott a sivatagba.
gigabursch 2024.03.07. 23:58:10
Én a könyvre utaltam.
A film egy látványos, de kiherélt sztori.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.08. 00:03:39
Oké, a könyvben igen, de nem a könyvben vagyok felkúrva Chanitól, ott egy cuki karakter volt, akiből a filmen így akartak moderngondolkodású nőt faragni. Én ezekből köszönöm, de nem kérek.
BadSector 2024.03.08. 00:56:22
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2024.03.08. 01:35:35
Most gyorsan megnéztem közben az általad nehezményezett Amber Heard fotót, és bitch please, Az informátorokban még a segge lyukát is megmutatta. Mi ez ahhoz képest?
Figyelj már mikor indítja a következő rakétát az űrbe? Zuhannak a Tesla eladási részvényei? Szerintem a legtöbben úgy kezelik mint egy Rocksztárt, és azoknak sokat elnéz a társadalom. Pláne a sikeres, gecigazdag rocksztároknak. Ha csak nem derül ki, hogy kisgyerekekkel alszik a vasútállomáson, amit a saját vidámparkjának épített szerintem sok félnivalója nincs.
Legutóbb a Friderikuszban volt egy csávó (ez de jól hangzott) akit nem vádolnék jobbersággal meg azzal, hogy nem Gyurcsányt tartja a Lisan al Gaibnek, és még ott is úgy nyilatkoztak Muskról, hogy micsoda egy zseni. Úgyhogy miről beszélsz?
Elmegyek a boltba, mit vegyek? Tejet, kalácsot, Ájfónt, jah meg a Twittert.
Az ember megvette az egész Twittert. Szerintem tudja mit csinál. Jegyzik már a tőzsdén? Hol lehet Musk részvényeket venni, csak mert én vennék, szerintem még emelkedni fog az ázsiója.
"És ha már itt tartunk: szerinted a konzervatív, "keresztény", jobboldali értékeknek mennyire felel meg, hogy szétszipuzva előveszi a farkát egy stewardessnek egy repülőn, aztán csak azzal ússza meg az egészet, hogy jól lefizeti a nőt, aki csak emiatt nem pereli be?"
Nemá, 2024-ben ez még működik, lefizeti és még meg is ússza? Szerintem a csaj megköszönte neki, hogy láthatta a szent jobbot, szerintem szívesen lett volna eljövendő gyerekeinek az anyja.
"NEKEM, meg a többi twitter usernek kötelező módon üzenget"
X usert akartál írni nem? :D Csak nem tudtad javítani a hülye blog.hu miatt.
"Na mindegy, hagyjuk is Muskot, mert nem való a Dűne kritikája alá..."
nem én pörögtem erre se rá, de nem azt mondtad, hogy a Dűnén nem akarsz vitatkozni, valamin csak muszáj ha már idekeveredtél
BadSector 2024.03.08. 01:41:38
BadSector 2024.03.08. 01:44:08
BadSector 2024.03.08. 01:47:43
BadSector 2024.03.08. 02:04:09
Gery87 2024.03.21. 15:22:16
"Egyáltalán nem gondolom, hogy a fremen társadalom a muszlimok analógiája. Herbert vagy Villeneuve mondott ilyet? "
Hát, nyilvánvalóan Herbert összeollózott mindenfélét.
Maga a Birodalom a Padisah császárra a Szent Római Birodalom, a Házak egyértelműen a német uralkodó dinasztiákat jelenti, a Dűne az Arábia, a Fűszer az olaj, a Fremenek meg az arabok, akiket tönkre tesz a félgyarmati uralom az olajért...de van itt kozák elem is (Sziecsek, egyenlőség).
Az Úrliga a Hanza-Szövetség vagy random XY Kelet-Indiai társaság, a tőke hatalmát szimbolizálja....
Gery87 2024.03.21. 15:30:04
"pont ezt szeretem benne, hogy annyi pénze van hogy bármit megtehet, és mindenkit elküldhet a picsába"
Hát pedig ez rohadt nagy probléma, a világ problémáinak 90% abból van hogy bizonyos emberek bármit megtehetnek mert akkora hatalmuk van.