Elkeserítő, hogy alig tapostuk március idusát, és máris lebőgött a négy szandálos filmből három. A Herkules egy vicc, a 302 se valami nagy etvasz, ez a Pompeji meg csak abban különbözik, hogy haladtunk pár évszázadot, és a helyszín a Római Birodalom. Most komolyan. Ennyi elég? Szomorú ha igen, bár a bevételéi adatok szerint annyira azért mégsem.
Nem tudom, ki mit tud Pompejiről, - leginkább semmit - de egyike volt ama három városnak, amit a Vezúv kitörése elpusztított, ráadásul úgy, hogy annyi hamut (lapilli) lövellt a városra, hogy akiket nem vert halálra a szünni nem akaró kőzápor, és nem égtek el a vulkánból lecsapódó tűzfelhőben, azok megfulladtak a NYOLC méteres piszok alatt, a legtöbb ház teteje pedig beroskadt így akik a pincékbe menekültek, kijönni már nem tudtak. Szinte senki nem élte túl a katasztrófát, ami egyrészt annak volt köszönhető, hogy az utolsó pillanatokig senki nem hitte el, hogy a tűzhányó mégiscsak kitör, másrészt, hogy a város kikötője az elsők között semmisült meg, ezáltal lehetetlenné téve a gyors menekülést. Azonban maga a város, és benne az emberek érdekes módon fennmaradtak az utókornak, szénné égett testük megkövült, szinte mindenki utolsó pillanata rögzült a halála előtt. És nem, akármit is állít ez a film, nem találtak egy csókolózó szerelmespár kőszobrot.
Ez a történet moziért kiált! Ez eddig rendben is vagyon. Pompeji katasztrófája tényleg hátborzongató, ugyanakkor egyedülálló a világon - a város mai napig célpontja a kíváncsi turistáknak - és egyértelmű, hogy ez már a feltárása után jó alapanyagot nyújtotta kreatív embereknek, akik egy egész város halálából is nyereséget kívántak húzni. Mert azért valljuk be, a legtöbb katasztrófafilmen épp azért tudunk izgulni, mert valaki(k) túlélik. Itt viszont???
Így az idők folyamán már 1913-ban készült belőle film, kik mások keze nyomát viselte magán, mint az olaszokét, de az amerikai verzióra se kellett sokat várni, 1935-ben elborzadhattak a tengerentúlon is, hogyan pusztul el Pompeji, de készült belőle tévésorozat, romjait díszletnek használta a Pink Floyd. Tíz éve a BBC gondolta, hogy jó ötlet belőle tévéfilmet forgatni - ezt egyébként lehet meg is tekintem, mert a Trója filmjük se lett rossz - majd most jött ez a szipi szupi csilli villi alkotás, Paul W.S. Andersontól, aki két Resident Evil rész között úgy gondolta ideje leporolni ezt a történetet. Még mielőtt jön az Asylum adaptáció - mert van még ennél is lejjebb.
Igazából lett is volna létjogosultsága modernizálni ezt az egészet, mert az tény, hogy még a legutolsó ráncfelvarráskor sem létezett ilyen minőségű CGI - egy TV film esetében meg pláne nem -, de a dolog ott csúszott félre, hogy Paul úgy gondolta nem igazán tudja elvinni mindössze húszezer ember halála a szűk 105 percet, így beleíratott egy elbaszott szerelmi szálat azokkal a gyökerekkel akiknek az utolsó munkájuk a Mindörökké Batman volt... Bezony.
És itt kezdődnek a bajok. Van ugyan pár érdekes szereplőnk. A szebb napokat látott Kiefer Sutherland, aki azt hitte ő Jeremy Irons a Dungeons & Dragonsban és megpróbált még annál a legendásan ripacs alakításnál is szörnyűbb lenni. Carrie-Ann Moss, aki szintén látott már szebb napokat, amikor még ő vele akartak összekapcsolódni a férfi protagonisták egy külső realistában - ma már szimplán csúnya. Emily Browning - én semmi vonzót nem találok ebben a csajban, egy bolti eladónak elmenne, vagy kasszásnak, de hogy ő érte epekedjünk a vásznon. Ugyan már. Ráadásul el se tudom hinni, hogy egy ókori kis suna. És akkor el is érkeztünk Kit Harringtonhoz, aki állítólag azért vállalta elé ezt a szart, mert megkívánta a szálkásítást Christian Baletől, és valóban öt hét alatt egy igazi adonisz testét gyúrta ki magának, szó se róla - ugye, ő a Trónok Harca Havas Jon-ja - mikor megláttam a kockáit, első gondolom az volt, de megváltozott ez a gyerek, de hát hallottam én már cifrább dolgokról is, mint egy kis CGI kockahas.
Ha ezt a mindenképpen elismerésre érdemes tényt elhanyagoljuk akkor azonban marad az, hogy főhősünk szól vagy két tucatot a teljes történet alatt, akkor is minek, hiszen ő a kelták utolsó nagy harcosa, akiből gladiátor lesz - na ne basszál máááár, tééényleeeeg - ott összehaverkodik egy fekával, és ketten majd jól megdöntik a mini diktátor hatalmát, de közbe szól Vesuvius, így inkább gyorsan egymásba szeretnek a fiatalok, menekülnek egy sort, majd meghalnak.
Technikailag a CGI ugyan elsőre pofás, de minthogy a film 70%-a sötétben játszódik, így nem igazán érzékelhető, a 3D egy vicc, a film zenéje pedig ugyanolyan iszonyatosan silány mint a színészi alakítások, fogalmazhatnék úgy, hogy jól kiegészítik egymást...
Szóval, minden hiányzik ebből a filmből ami ahhoz kell, hogy ne aludj el rajta, motiváció, izgalom, vonzódás, kémia, jól megírt párbeszédek, és a méltóság. Te jó isten mennyire klisés itt néhány jelenet. Még a legérdekesebb karaktert talán Sutherland jobbkeze kapta, neki van egy egész fasza párbaja a néger gladiátorral, de még azt is keresztbe sikerült baszni, mert ömlik a tufa, és ahelyett hogy rájönnének, hogy itt már tényleg semmi értelme egymást gyilkolni, az utolsó pillanatig harcolnak.
Rossz volt látni mindezt a középszerű megvalósítást attól az embertől aki tíz éve még ha hülye filmeket is rendezett, de legalább kicseszettül szórakoztatóak voltak. A Pompeji-nek viszont sajnos be kell érnie a szimplán hülye jelzővel.
Ha tetszett a bejegyzés, lájkolj minket a Facebook oldalunkon!
Takács Sándor hentes és mészáros (Hatvan) 2014.03.18. 11:24:31
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2014.03.18. 14:29:55
MolnarErik · http://heraldika.blog.hu/ 2014.03.18. 21:22:23
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2014.03.18. 21:26:53
2014.03.19. 12:41:03
Kedves Barátom, ami engem illett, szerintem mindezt a rendező egész eddigi életművéről elmondhatjuk. :))
Néhány éve az IMDB-n még Roman Polanski várható filmjei között szerepelt egy POMPEJI címet viselő projekt. Nem tudom, ez lett volna-e, vagy valami egészen más, de az övét szívesebben megnéztem volna, mint Andersonét.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2014.03.19. 14:52:25
át szintén dicslérik (sziontén még adósságom) az első Resi film is piszok szórakoztató, és a Halálfutam remake is jó, (még nem írtam róla) sőt urambocsá nekem a 3 testőr is tetszik
szóval egyik kedvenc rendezőmnek is mondhatnám, mert egy ideig megbízhatóan szállította amit vártam tőle,
egy ideig, de ez a filmje Botrány, és idén jön még egy Resi tőle
2014.03.19. 15:33:03
Na, akkor lehet, hogy mégis meg kéne néznem ezt a POMPEJI-t, hátha nekem bejönne, merthogy a direktor általad emlegetett filmjeivel ez egyáltalán nem történt meg. Ráadásul szeretem az ókori témájú filmeket.
2014.03.19. 15:34:54
Athos64 is én voltam. Időnként belezavarodom a különféle álneveimbe.
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2014.03.19. 20:01:57
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2014.03.19. 20:03:46
szerintem inkább arról van szó, hogy
1, a rendezőre jellemző hülyeség neked alapjáraton sem tetszik,
2, ez a film már nekem IS sok, akkor neked? :D
MolnarErik · http://heraldika.blog.hu/ 2014.03.19. 21:22:07
Szal nincs benne a csajra ácsingózó gonosz egyiptomi pap?
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2014.03.19. 22:27:47
a 2003-as verziót te láttad?
2014.07.11. 23:28:20
Egyetértek Scal kolléga fenti véleményével. Őszintén szólva engem nem zavarna a szerelmi szál, ha csak annyi súlyt kapna, amennyit érdemel. Egy ilyen típusú filmet szerintem a fordulatos cselekmény, a látvány és a sztárok és/vagy jó színészek vinnének el, de itt főleg az elsőből és a harmadikból meglehetősen szűkösen vagyunk.
Azon már fent sem szeretnék akadni, hogy a történet elején látható kölök ugyebár öregszik vagy húsz évet, a két főgenyó viszont igencsak jól tartja magát: mit sem öregedtek a film eleji mészárlás óta. Azon se szeretnék leragadni, hogy az alkotók észrevehetően a SPARTACUS-ból és a GLAIÁTOR-ból igyekeztek meríteni, de legalább jól csinálták volna!
Kiefer Sutherland sajnos tényleg feledhető, egy Arany Málnát persze megérdemelne. Kit Harrington puszta külseje (az a gondosan megtervezett csapzott hullámos haj!) teljesen egyértelművé teszi, hogy ez a film főleg a tizenéves korosztályt (elsősorban a lánykákat) célozza meg, mert hát a srácot Isten is a Bravo-poszterekre teremtette, de mint karizmatikus kelta harcos, sajnos teljesen hiteltelen. Ez persze csak azért nem annyira zavaró, mert méltó társa filmbeli szerelme. A hölgy nevét nem tartottam fontosnak megjegyezni, de az feltűnt, hogy a feje aránytalanul nagy a teste többi részéhez képest. A többi színész is kb. ugyanazt a sablonkaraktert hozza, mint amilyeneket a hasonló filmekből ismerünk.
Egy előnye azért van a filmnek: a hasonló szuperprodukciók 150-180 percéhez képest ez „csak” 105 perc, bár az is igaz, hogy 150-nek tűnt. :))
scal · http://filmbook.blog.hu/ 2014.07.12. 08:18:36